16 / 08 / 2022

ABD'de hisse senetleri son 52 senenin en kötü düşüşünü gördü

ABD'de hisse senetleri son 52 senenin en kötü düşüşünü gördü

Küresel piyasalarda, açıklanan makroekonomik verilerin özellikle ABD ekonomisi için resesyon riskinin güçlendiğine işaret etmeye devam etmesiyle negatif bir seyir izledi. ABD'de hisse senetleri 1970'den bu yana en kötü ilk yarı düşüşünü yaşadı.ABD hisse senetleri, enflasyonu düşürmeye yönelik atılan adımların ekonomik büyümeyi nasıl etkileyeceğiyle ilgili endişelerin artmasıyla, 1970'ten beri yılın en kötü ilk yarısını yaşadı.

Son altı ayda, S&P 500 endeksi yüzde 20,6 düştü. Bunun yanı sıra diğer büyük ABD endeksleri de keskin bir düşüş yaşadı.

İngiltere, Avrupa ve Asya'daki hisse senetlerinde de büyük kayıplar görüldü. Bunda dünyanın dört bir yanından merkez bankalarının, gıda ve yakıt fiyatlarındaki artış başta olmak üzere yükselen yaşam maliyetleriyle başa çıkmaya çalışması etkili oldu.

Bazı ekonomistler, faiz oranları yükselmeye devam ederken dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin bu yıl resesyona girmesini bekliyor.

Hang Seng Bank China'nın Baş Ekonomisti Dan Wang, BBC'ye "ABD Merkez Bankası faiz oranlarını artırmaya devam ederse, borsa bir hayli olumsuz tepki verecek" dedi.

ABD de hisse senetleri son 52 senenin en kötü düşüşünü gördüSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.