Abdülkadir Akkuş: Cari fazla veren bir ekonomiye dönüştük!

Abdülkadir Akkuş: Cari fazla veren bir ekonomiye dönüştük!

Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, "Geçtiğimiz yıllarda cari açığı giderek artan ekonomimiz, güçlü bir büyüme politikasıyla cari fazla veren bir ekonomiye dönüşmeyi başarmıştır" dedi...


Mardinli İş Adamları Derneği (MARİŞ) tarafından, dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleşen buluşmada, Türkiye ekonomisi masaya yatırıldı.  Buluşmaya, MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı, Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Albayraklar Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ömer Bolat konuk oldu.

Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, 2019 yılının Türkiye ekonomisi açısından sınavlarla dolu bir yıl olduğunu söyledi. Akkuş, "Türkiye, 2019 yılının ilk döneminde dünyada yaşanan olumsuzlukları kısa sürede bertaraf etmeyi başararak, yılın3’üncü çeyreğinden itibaren de bir toparlanma dönemine girmiştir. Yılın ilk yarısında gelen negatif büyüme rakamlarının ardından üçüncü çeyrekte yakalanan yüzde 0,9'luk büyüme, bunun çok açık bir kanıtı niteliğindedir. Enflasyon ve faiz oranlarında yaşanan gerileme ile kredi piyasasında yaşadığımız canlanma ve reel kesim ile tüketici güven endeksi gibi öncü göstergelerde yaşanan yukarı yönlü ivmelenme, ekonomik büyümenin önümüzdeki dönemde daha da hızlanacağını göstermektedir. Geçtiğimiz yıllarda cari açığı giderek artan ekonomimiz, güçlü bir büyüme politikasıyla cari fazla veren bir ekonomiye dönüşmeyi başarmıştır" diye konuştu.

2020 beklentilerine de değinen Akkuş, sözlerine şu şekilde devam etti; "2019 yılında hedeflenen yaklaşık yüzde 5’lik büyüme oranının yakalanabileceğine ve yılın sonunda oluşan pozitif büyüme ortamının 2020 büyümesine sirayet edeceğine inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde ekonominin hemen her sektöründe hissedilen, çok büyük atılımların yapılacağı bir süreç bizi beklemektedir. 2020’de daha büyük oranları telaffuz edeceğimize inanıyoruz. Türkiye’nin üretim gücü, sanayisi, girişimci yönüyle dünyanın dev ekonomileri ligine doğru değerli adımlar atmayı sürdüreceğine inancımız tamdır. 2020’de ekonomimizde çok büyük yatırımcıların, satın alma ve birleşmelerin konuşulacağı bir dönemi hep birlikte yaşayacağımızı şimdiden söylemek mümkün. Özetle ekonomimizde yeni fırsatların gündeme geldiği bir yıl bizi bekliyor"