15 / 08 / 2022

Afrika'dan umutlu dönen Türk müteahhitlerin gözü ABD'de!

Afrika'dan umutlu dönen Türk müteahhitlerin gözü ABD'de!

Türk inşaat firmalarının Afrika kıtasındaki faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, "ABD ile iş birliği yapılırsa, Türk şirketlerinin projeleri için sınırsız kredi açılacak" dedi..Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir, Moritanya ve Senegal'e gerçekleştirdiği ziyaretlerde özel sektör heyetinde bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türk inşaat firmalarının Afrika kıtasındaki faaliyetlerini değerlendirdi.

Yenigün, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin başladığı tarihten bu yana Afrika’da üstlenilen projelerin toplam değerinin 60 milyar dolara yaklaştığını ifade etti. Yenigün, “Bu ülkelerin potansiyeli yüksek, ihtiyaçları çok ancak finans kaynakları kıt. Biz de hem Türk Eximbank'ı hem de diğer ülke eximbankları ile çalışarak imkan oluşturmaya çalışıyoruz.” dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Yenigün, Cezayir’de son iki yıldır ödemelerde aksaklıklar yaşandığı haberini aldıklarını, son ziyarette ödemelerin üç ay içinde biraz daha rahatlayacağı izlenimi aldıklarını belirtti. Yenigün ancak ülkeye işçi götürmenin sıkıntılı olduğunu sözlerine ekledi.

Moritanya’da ise Türk müteahhitlik hizmetlerin çok az olduğuna işaret eden Yenigün, şu açıklamalarda bulundu:

“Moritanya, yeni petrol ve gaz kaynakları keşfetti. Bu kaynakların bir kısmını işleme ihtimalleri var. Eğer o olursa, burada yapılacak çok iş var. Moritanyalı bir firma tesadüfen geldi, beni buldu. 'Biz bir köprü yapacağız, ortak olur musunuz' diye teklif edildi. Bilgi alışverişi yapacağız. Proje dosyasını gönderecekler, uygun görürsek olabilir, buraya gelip çalışabiliriz.

Senegal, Moritanya’ya göre daha aktif fakat Cezayir gibi değil ama geleceği parlak gözüküyor. Birkaç firmamız da iş yaptı, yapıyor da halen orada. Bu ziyaretle daha fazla iş imkanı doğacak gibi gözüküyor. Zamana ve finansmana ihtiyaç var. Çinli firmalar bizden önce, çok bol parayla gelmişler. Ama artık bizi de arıyorlar, soruyorlar. Diyorlar ki tercihimiz Türkler. Kalite, hızlı çalışma, bir de üstelik yerel insanlarla çalışıyoruz. Çinli şirketlere göre bizim avantajımız Çinliler tamamen kendi elemanlarıyla çalışıyor. Biz ise yerel insanlarla çalışıyoruz. Bu da yerel halka bir miktar kazanç sağlama imkanı doğuruyor, meslek ediniyorlar. Bu yüzden bizi tercih ediyorlar"

Yenigün, Afrika'da iş yapmak isteyen küçük çaptaki inşaat firmalarına bazı tavsiyeler verdi:

“Birleşip gelirlerse başarılı olabilirler. Fakat deneyim kazanmak lazım. Çünkü yurt dışında iş yapmak Türkiye gibi değil, ayrıca her ülkenin kendine göre de birtakım alışkanlıkları ve engelleri var. Onları aşmak için güçlü olmak ve büyük gelmek lazım. Onun için küçük firmalar, diyelim ki beşi bir araya gelsin, güçlerini birleştirsinler, yanlarına da buraları tanıyanlarla iyi bir ekip kursunlar. Türkiye’de yapılan işler ile buradaki işler gerçekten çok farklı.”

"Afrika ile kaybolan pazarların yerini doldurabiliriz"

Finansman bulma konusunda ABD ile yürütülen temaslara da değinen Yenigün, "ABD Eximbank Başkan Yardımcısı 4 yıl önce bizi ziyaret etti. 'Projelerinize ABD'li firmalar katılır ve ABD malları alırsanız, limitsiz kredi açacağız' demişti, onu bekliyoruz. ABD Eximbank’ın yönetim kurulu tam olarak oluşturulmadı. Ülkedeki seçimler araya girdi. Kongreden onaylanması bekleniyor. Bugünlerde olma ihtimali var. Finansman sıkıntısının giderilmesi için onu bekliyoruz. ABD ile iş birliği yapılırsa, Türk şirketlerinin projeleri için sınırsız kredi açılacak. Bunu yaratabilirsek eksiğimizi kısmen kapatabiliriz. Çünkü yurt dışında yapılan projelerin sözleşme değeri 30 milyardan 15 milyara düştü. Finansman sıkıntısı giderildiği zaman birkaç yıl içinde eski rakamlara ulaşabiliriz. Afrika ile kaybolan pazarların yerini doldurabiliriz.” dedi.