Ağaçbaşı Tabiat Parkı'na Karadeniz kültürel mimarisine uygun evler inşa edilecek!

Ağaçbaşı Tabiat Parkı'na Karadeniz kültürel mimarisine uygun evler inşa edilecek!Giresun'un Dereli ilçesi Yavuzkemal beldesinde bulunan Ağaçbaşı Tabiat Parkı'na turizm amaçlı küçük evler yapılıyor.


Giresun'un Dereli ilçesi Yavuzkemal beldesinde bulunan Ağaçbaşı Tabiat Parkı'nda, Karadeniz mimarisine uygun turizm amaçlı küçük evler ve sosyal alanlar inşa ediliyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Ağaçbaşı Tabiat Parkı İşletmecisi İbrahim Özkuş, gazetecilere, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tabiat parkının ulaşım, otopark ve çevre güvenliği çalışmalarını yaptığını belirtti.

Kendilerinin de Karadeniz kültürel mimarisine uygun evler yapacaklarını belirten Özkuş, "Karadeniz usulü ahşap ve 'göz dolgu' olarak tabir edilen taş dolgulu 30 civarında küçük müstakil ev şeklinde konaklama tesisi yapılmaktadır. Bu evlerin bir kısmı da tamamlandı." diye konuştu.

Özkuş, orman içerisinde yürüyüş parkuru, piknik alanları, bisiklet yollarının da yapımının devam ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Misafirlerimizin Karadeniz kültürünü tanırken Karadeniz yaşamını özümsemelerini istiyoruz. Bunların yanı sıra park içerisinde amfi tiyatro ve küçük bir gölet de yapıyoruz. Hedefimiz tabiat parkına çok yakın olan Kulakkaya Yaylasını da bilinir turizm merkezi haline getirmektir. Projemizi gelecek yaz sezonuna hazırlamaya çalışıyoruz."