30 / 11 / 2023

Ağaoğlu ile Suudi yatırımcı 330 milyon dolarlık satış için el sıkıştı!

 Ağaoğlu ile Suudi yatırımcı 330 milyon dolarlık satış için el sıkıştı!

Ağaoğlu, bu yıl ilk kez Ekonomist'in duyurduğu toplam 750 milyon dolarlık konut satışlarına bir yenisini daha ekliyor. Dörtlü bir Suudi yatırımcı grubu Ağaoğlu ile 330 milyon dolar bedelli bir gayrimenkul anlaşması için el sıkıştı...Kamuoyu, Ağaoğlu Grubu'nun Suudi Arabistanlı yatırımcılara dönük satış atılımını, Ekonomist farkı ile duymuştu. Ağaoğlu, bu yıl ilk kez Ekonomist'in duyurduğu toplam 750 milyon dolarlık konut satışlarına bir yenisini daha ekliyor. Dörtlü bir Suudi yatırımcı grubu Ağaoğlu ile 330 milyon dolar bedelli bir gayrimenkul anlaşması için el sıkıştı. 


Ağırlıklı olarak Suudi Arabistanlı yatırımcılar olmak üzere bu yıl Körfez ülkelerine dönük gayrimenkul satışı ile öne çıkan Ağaoğlu Şirketler Grubu, bir önemli anlaşma için daha kollan sıvadı. Ağaoğlu, Suudi Arabistan'ın dört önemli iş grubu ile toplam değeri 330 milyon doları bulacak bir anlaşma için ön mutabakat imzaladı. Nihai anlaşmanın kasım ayı sonuna kadar yapılması planlanan ortak proje üç ayrı koldan yürütülecek, tik etapta Ağaoğlu'nun yakın zamanda lansmanını yaptığı Veliefendi'deki Ağaoğlu 46 projesinden önemli bir satış gerçekleştirilecek. Ayrıca Ataşehir'deki rezidans projesinden de Suudi yatırımcılara daire satışı yapılacak. Rezidanstan yapılacak satış, karşı tarafın isteği ve talepleri doğrultusunda, dayalı döşeli daireler şeklinde olacak. 


Ortaklığın üçüncü fazında ise iki taraf, İstanbul Boğaziçi'ne nazır bir noktada ortak gayrimenkul projesi geliştirecek. Yer tespitinin yapıldığı proje yan yana ortaklık şeklinde faaliyete geçirilecek. 


1 MİLYAR DOLARI AŞACAK 


İnşaat sektörüne yakın kaynaklardan aldığımız bilgiye göre, Suudi yatırımcı grubu, Türkiye piyasasına ilk kez Ağaoğlu ile girmiş olacak. Her birinin 30'un üzerinde şirketinin bulunduğu, ağırlıklı olarak finans ve gemi sanayiciliğinde faaliyet gösteren Suudi yatırımcılar ile yürütülen görüşmeler aslında bir süre önce nihai anlaşmaya dönüştürülecekti. Ancak Ali Ağaoğlu'nun babası Miktat Ağaoğlu'nun vefatı ve ardından gelen Kurban Bayramı ve hac farizesi ortaklığın gerçekleşmesine engel oldu. 


Ağaoğlu, ilk kez Ekonomist'in duyurduğu gibi, bu yıl Suudi yatırımcılara toplam 475 milyon dolarlık konut satışı yapmıştı. BAE, Yemen, Kuveytli yatırımcılara satılanlarla birlikte 2013 içinde Ağaoğlu, Körfez ülkelerine toplam 750 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. İmza için gün sayılan yeni projeyle birlikte, Körfez ülkelerindeki yatırımcılara yapılan toplam satış 1 milyar dolan aşacak. 2012'nin son ayında gerçekleşen ihale ile İstanbul'un en gözde lokasyonlarından olan Kartal'daki 64 dönümlük Emlak Konut arazisi, 1 milyar 335 milyon dolar bedelle DAP Ağaoğlu ortaklığına satılmıştı. Ortaklar araziye karma bir proje yapacak, içinde konut, ofis, AVM, marina, otel, hastane ve okul gibi tesislerin bulunacağı projede çizimi yapılıp Emlak Konut'a teslim edilen marina için ayrıca ihaleye çıkılacak. Projenin en önemli ayaklarından bir tanesini de hastane bölümü oluşturuyor. Bu konuda pek çok önemli grup ile konuşan DAP/Ağaoğlu ortaklığının Acıbadem Grubu'na yakın durduğu aldığımız bilgiler arasında. Sözünü ettiğimiz projede lansmanın Kasım ayı ortalarında yapılacağı kaydediliyor. 


EKONOMİST

Geri Dön