06 / 07 / 2022

Ahmet Arslan: 81 ilde bölünmüş yollar yapıyoruz!

Ahmet Arslan: 81 ilde bölünmüş yollar yapıyoruz!

Kars-Digor-Iğdır karayolundaki çalışmaları inceleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "81 ilde bölünmüş yollar yapıyoruz, 81 ilde ulaştırma projelerini birbirini tamamlayacak şekilde yapıyoruz." dedi.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapımı süren Kars-Digor-Iğdır karayolundaki çalışmaları inceleyerek, çalışanlar ile sohbet etti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, çalışanlar ile hatıra fotoğrafı çektiren Arslan, burada gerçekleştirdiği konuşmada, Türkiye'de doğu-batı ile kuzey-güney aksında birçok alanda belirlenen ana koridor olduğunu belirterek, "Bu ana koridorları yaparken elbetteki hedefimiz, ülkemizin Asya ile Avrupa arasında özellikle orta koridoru pekiştirerek ticaret ve taşımacılık anlamında tercih edilebilir olmasını sağlamak." dedi.

Bakan Arslan, Rize'den, Artvin, Ardahan, Kars, Digor, Iğdır, Ağrı üzerinden İran'a, Van'a Irak'a kadar inen 18. koridorun eksik halkası olan Kars-Digor-Tuzluca arasındaki bölünmüş yol yapımındaki şantiyeyi ziyaret ettiğini belirtti.

İnşaat sezonunun çok kısa olduğu bölgede geçen sene 27 kilometre binder seviyesinde bölünmüş yolu sıcak asfalt olarak yaptıklarını dile getiren Arslan, "Bu sene 13 kilometre daha asfalt yol yapacağız. Önümüzdeki yıl inşallah Digor-Tuzluca arası eksik olan kısımlarını tamamlayarak 18. koridorun bölünmüş yol olarak eksik olan halkası tamamlamış olacağız." dedi.

- "81 ilde bölünmüş yollar yapıyoruz"

Ahmet Arslan, yeni yapılan yolların hem bölge hem de ülke için büyük önem taşıdığını söyleyerek, "Elbetteki bu yollar bulundukları bölgede ilçeler, iller için önemli. Ülkemizin uluslararası taşıma koridorları anlamında merkez üs, cazibe merkezi olma hedefi var. Bu hedefi gerçekleştirmek için 81 ilde bölünmüş yollar yapıyoruz, 81 ilde ulaştırma projelerini birbirini tamamlayacak şekilde yapıyoruz." dedi.

Bu projeleri ülkeyi hedeflerine ulaştırmak için yaptıklarını söyleyen Bakan Arslan, şu şekilde konuştu:

"Bütün çalışmalarımız 2023, 2053 hedeflerine erişebilmek içindir. Ülkenin kalkınması, sanayinin, endüstrinin gelişmesinin, ekonominin büyümesinin olmazsa olmazı ulaştırma sektörüdür. Ülkemizin büyük hedefleri var, bu büyük hedeflere, 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için de olmazsa olmazı ulaştırma altyapısını dünya standardının üzerine getirmek. İşte bu çalışmalar da onların birer parçası. "

Yaptıkları çalışmaların 81 milyonun geleceğini teminat altına alacak çalışmalar olduğunu söyleyen Arslan, ulaştırma projelerine bu gözle bakılmasını istedi.

Arslan, şu şekilde konuştu:

"Geçmişte Baharat ve İpek Yolu dünya ticareti için ne kadar önemliyse bugünkü projelerimiz dünya ticareti ve taşımacılığı için o kadar önemli. Projelerimiz, bölgemizin, illerimizin, ilçelerimizin kalkınması için de önemlidir. Yaptığımız projelere insanımız bu gözle baksın. Kanal İstanbul, köprüler, viyadükler, tüneller, bölünmüş yollar ülkemiz için çok önemli. Bu hizmetlerin 780 bin kilometrekarenin tamamına yayılması için olağanüstü gayretle iş yapıyoruz."