Ahmet Ercan: 4.2'lik deprem uyarıcıydı!

Ahmet Ercan: 4.2'lik deprem uyarıcıydı! Ahmet Ercan: 4.2'lik deprem uyarıcıydı!

Marmara Denizi'nin Tekirdağ açıklarında saat 16:38'de ve 21:06'da deprem meydana geldi. Prof. Dr. Ahmet Ercan İstanbul depremine ilişkin açıklamalar yaptı...Marmara Denizi’nin Tekirdağ açıklarında saat 16:38’de, Marmaraereğlisi'nde ise saat 21:06'da deprem yaşandı. İstanbul’da da hissedilen 4.2 ve 3.7 büyüklüğündeki depremlerin ardından İstanbullu vatandaşlar tedirginlik yaşadı.  Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, konuya ilişkin önemli açıklamalar yaptı. 

Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in haberine göre; bugünkü depremin uyarıcı olduğunu dile getiren Ercan, şunalrı kaydetti: 

-Geçen hafta Mürefte Hoşköy'de daha önce aşağı yukarı aynı şiddette bir deprem daha olmuştu. Tam bu deprem sırasında ben orada depremi bizzat yaşadım. Deprem odağının üzerindeydim.

-Korkunç bir olaydı. Yerden gürültüyle geldi. Sanki yer çatırdıyor ve kayalar kırılıyormuşçasına bir gürültü gelmişti. Yapıyı salladı. Bugünkü deprem de aynı şekilde oluştu.

-Daha önce Kuzey Marmara depreminin iki kolda kırılacağını belirtmiştim. Biri İstanbul, diğeri Tekirdağ koluydu. Bu İstanbul kolu üzerinde uyarıcı depremler çok fazla olmuyor.

-Bunun ana nedeni kabuğun bu bölgedeki daha kalın ve aynı zamanda daha dayanımının, kırılma direncinin daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Tam Ergene çukurunun bulunduğu kesimde ise Tekirdağ'ın önüne denk geliyor.

-Burada kabuk daha gevrek ve daha kırılgan. Bu nedenle uyarıcı depremler daha fazla oluyor. Bu durum da bize Tekirdağ üzerinde meydana gelecek depremler hakkında bugünkü gibi bilgi veriyor.

“VERİLEN BİLGİLER RAHATLATICI NİTELİKTE”

Bugünkü Marmara Ereğlisi ile geçen gün Hoşköy'de olan depremi karşılaştıran Ercan, böyle bir depremin alıştırma yaptığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

-Olasılıkla karada geçmesini beklediğimiz Tekirdağ kolunun batı parçasının denizden geçeceği izlenimini veriyor. Denizden geçecek olursa Tekirdağ'dan Kumbağ önünden Barbaros, Uçmakdere, Gazi Köyü, Hoşköy, Mürefte, Aşağı Kalamış, Erikliceş Şarköy'ün açıklarından Bolayır'ın bulunduğu kesimden Gelibolu'dan Saroz Körfezi'ne geçeceğini gösteriyor.

-1912'de 7,4 büyüklüğünde ve tamamen Uçmakdere'den karadan geçmişti. Melen ve Doluca tepelerinin önünden, Çokal Barajı'ndan Saroz ile birleşmişti. O zaman kızılca kıyamet kopmuştu.

-Çok fazla yıkımcıl ve yangınların olduğu bir depremdi. Eğer bu kol bu kez denizden geçecek olursa yıkımlar daha az olacak ve daha az hasar bırakacaktır. Bu açıdan denizden geçmesi ve verilen bu bilgiler sanki bizi daha fazla rahatlatacak nitelikte.

“BU DEPREMİN ARKASINDAN DAHA BÜYÜĞÜ OLMAZ”

‘Bunun arkasından büyük bir deprem olur mu’ sorusunu cevaplayan Övgün Ahmet Ercan, “Hayır olmaz. 50 yıllık deneyimime göre bu tamamen uyarıcı bir depremdir. Beklediğim deprem yılı değişmedi. 2045'e kadar bu bölgede büyük deprem beklemiyorum” diye konuştu.

Ercan, “Her an deprem olacak sözü doğru değildir. Çünkü Marmara gergin değil. Marmara'nın kırılması için 6 milyar cigatonluk bir birikim olması gerekiyor. Bu gücün biriktiğiyle ilgili de herhangi bir bilgi yoktur. Dolayısıyla 2045 yılına kadar bu tür uyarıcı depremleri 3,5 ve 6'ya varan depremleri göreceğiz. Bizim tek yapmamız gereken sağlam yerde sağlam konutta oturmak. Kentsel dönüşümü bir an önce uygulamak” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür'den korkutan açıklama!