Ahmet Eşref Fakıbaba: Şehre göçü önleyeceğiz!

Ahmet Eşref Fakıbaba: Şehre göçü önleyeceğiz! Ahmet Eşref Fakıbaba: Şehre göçü önleyeceğiz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Kalkınma yerelden başlar, yerel her şeyi bilir. Önce kırsalı kalkındırmalıyız. İyi yaşam şartlarını ortaya koymalıyız. Şehre göçü önleyeceğiz." diye konuştu. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sapanca'daki bir otelde il ve ilçedeki görevli bakanlık personeliyle görüştü. Basına kapalı yapılan toplantının ardından Fakıbaba, aynı otelde düzenlenen "Sakarya İli Tarım Sektör Raporu Sunumu ve Çiftçi Eğitimi Sertifika Dağıtım Töreni"ne katıldı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, törende açıklamalar yapan Fakıbaba, sofrada tüketilen her lokmada çiftçilerin emeği ve alın terinin olduğunu söyledi.

Her koşulda üretim yapan Türk çiftçisinin bu toprakların gerçek sahibi olduğunu belirten Fakıbaba, Avrupa'nın en büyük, dünyanın yedinci büyük tarımsal gücü haline çiftçiler sayesinde gelindiğini söyledi.

Anadolu coğrafyasının, birçok ürünün ilk defa toprakla buluştuğu yerler olduğunu dile getiren  Fakıbaba, bu nedenle çiftçinin daima farklı ve özel olduğunu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) de bu kitlenin Türkiye'de en önemli ve en büyük temsilcisi olduğunu belirtti.

"Çiftçilerimizi stratejilerimizin merkezine alarak projelerimizi belirledik"


Bakan Fakıbaba, ziraat odalarının görüşleri, istekleri ve önerilerinin kendileri için önem ifade ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türk çiftçisine hak ettiği değeri ve desteği her zaman el birliği ile sağladık ve sağlamaya devam edeceğiz. Kırsalda yaşayan 20 milyon insanımızın, tarımda istihdam edilen 5 milyon vatandaşımızın daha iyi şartlarda üretmesi ve daha çok kazanması için büyük reformlar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Tarımı, stratejik ve iktisadi bir sektör olarak ele aldık. Çiftçilerimizi de stratejilerimizin merkezine alarak projelerimizi belirledik. Çiftçimizi gerçekten bu stratejinin merkezine aldık. Kırsalda kalkınma olmadan Türkiye kalkınamaz. Kalkınma yerelden başlar, yerel her şeyi bilir. Önce kırsalı kalkındırmalıyız. İyi yaşam şartlarını ortaya koymalıyız. Şehre göçü önleyeceğiz."