Akaretler Sıra Evleri'nin çatısı 350 bin YTL'ye yenileniyor

Akaretler Sıra Evleri'nin çatısı 350 bin YTL'ye yenileniyor

BeŞİktaş Kulübü eski başkanlarından Serdar Bilgili'nin 49 yıllığına kiraladığı Akaretler Sıra Evleri'nde restorasyon hızla tamamlanıyor. Son olarak Sıra Evler'in çatısı 350 bin YTL harcanarak tamamen elden geçti. Toplam 10 bin metrekarelik çatı KılıçoğluAkaretler Sıra Evleri, Starwood Grubu bünyesinde W Hotel olarak işletilecek. Otel, şubat ayında açılacak. 35 mağazanın bulunacağı projede Beymen, ilk hizmete girecek mağazalardan biri olacak.


ESKİŞEHİRLİ ÇATI USTASI


Akaretler Sıra Evleri projesinin çatı sistemini kuran Kılıçoğlu, Eskişehir merkezli bir şirket. Geçmişi 1927 yılına dayanıyor. Yılda 100 milyon doları bulan Türkiye konut çatı pazarında yüzde 10'luk paya sahip. Bu bölümün yaptığı ilk proje eskitilmiş kiremit geliştirmek olmuş.


Yılda 4 milyon metrekare kiremit satışı gerçekleştiren Kılıoğlu, Endel Holding bünyesinde faaliyet gösteriyor. Endel Holding, başta Arçelik olmak üzere beyaz eşya üreticilerine parça üretimi gerçekleştiriyor.


Kılıçoğlu'nun çatı sistemi kurduğu projeler arasında Ataköy Konakları, Pelikan Hill, Spradon Konutları gibi büyük konut siteleri bulunuyor.


Kılıçoğlu Toprak Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Barış Y. Özaydemir, Türkiye çatı pazarında Marsilya tipi kiremitin ağırlıklı kullandığı bilgisini veriyor. Özaydemir, Türkiye'nin çatılarında Marsilya tipi kiremitten Akdeniz tipi kiremite geçildiğini belirtiyor. Kılıçoğlu, 2007 yılında 45 milyon dolarlık yatırımla üç yeni üretim hattını da devreye aldı.


Otel mağazalar ve 80 daire olacak


Net Holding'in otel olarak yapıp işletmek üzere Vakıflar'dan aldığı ancak uzun süredir atıl kalan Akaretler'deki Sıra Evler Starwood bünyesindeki markalarından W otel olarak işletilecek.


Kapladığı toplam alan 55 bin metrekare olan yatırımda; W Istanbul'un yanı sıra, 40- 210 metrekare arasında değişen büyüklüklerde toplam 80 adet çatı ve bahçe dubleksiyle birlikte tek katlı daireler ve stüdyolar yer alacak. Sıra Evler, 450 otomobil kapasiteli bir otoparka da sahip olacak.


50 MİLYON $'LIK AVM'YE ORTAK ARIYOR


KIlIçoĞlu Toprak Sanayi, 1927 yılında üretime başladığı ve artık il merkezinde kalan ilk fabrikasını alışveriş merkezi olarak değerlendirmek istiyor. 130 bin metrekare büyüklüğündeki eski fabrikanın, kentin içinden geçen tren yolunun yeraltına alınmasıyla daha da değer kazanacağını belirtiliyor. Şirketin yöneticisi Özaydemir, fabrikanın yerine alışveriş merkezi ile konuttan oluşan bir kompleks yapmayı düşündüklerini belirterek, “Yatırımcılarla görüşüyoruz. Kendimiz bir proje geliştirmeyeceğiz, çüünkü müteahhit değiliz. Burası için 50 milyon dolarlık bir proje planlanıyor.


(Akşam)