Akaryakıt zammı konut kredisi faiz oranlarını frenleyecek!

Akaryakıt zammı konut kredisi faiz oranlarını frenleyecek!

Hükümetin akaryakıt vergilerine yaptığı zamdaki kritik zamanlama vatandaşı 2 koldan birden vuracak. Zam Ekim ayından önce yapıldığı için hem önümüzdeki yılın vergileri fazladan yükselecek hem de başta konut olmak üzere kredi faizlerinin düşüşünü frenleyecek.


Hükümetin akaryakıt vergilerine yaptığı zamdaki kritik zamanlama vatandaşı 2 koldan birden vuracak. Zam Ekim ayından önce yapıldığı için hem önümüzdeki yılın vergileri fazladan yükselecek hem de başta konut olmak üzere kredi faizlerinin düşüşünü frenleyecek.


Benzin, motorin ve LPG'nin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarına yapılan KDV dahil 23.6 kuruşluk zammın enflasyonu 0.2 puan artıracağı hesaplanıyor. Vergi zammının yanı sıra akaryakıtın genel fiyatlara zincirleme etkisi de düşünüldüğünde enflasyona etkisi 0.5 puanın üzerine çıkacak. Ancak vergi artışının hemen ertesi günü petrol fiyatları ve dolar kuru gerekçesiyle benzin ve motorine yeni bir zam daha gelince iki gün içerisinde akaryakıt fiyatlarındaki artış yüzde 10'a yaklaştı. Dolayısıyla çifte zammın enflasyon etkisinin artık 1 puandan aşağı olmayacağı öngörülüyor.


EKİM ÖNCESİ KÖTÜ OLDU


Ekim enflasyonu, bir sonraki yıl vatandaştan toplanacak maktu vergilere yapılacak zammın belirlenmesi açısından kritik önem taşıyor. Maktu vergilerin içerisinde Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden (MTV) Emlak Vergisi'ne, Damga Vergisi'nden harçlara, trafik cezalarından diğer idari para cezalarına kadar yüzlerce çeşit vergi, harç ve ceza bulunuyor. Ekim ayından Ekim ayına üretici fiyatlarındaki artış, ‘Yeniden Değerleme Oranı' adı altında zammın ne olacağını belirlediği için akaryakıt zammının Ekim öncesine denk getirilmesi 2017 vergi ve ceza zamlarının katmerlenmesine neden olacak. Akaryakıt zammı eylül ve ekim enflasyonunu yükselteceği için vatandaşın gelecek yıl ödeyeceği ceza ve vergiler artacak, devlet daha fazla gelir elde edecek.


KREDİ FAİZLERİNİ DE VURACAK


Akaryakıta yapılan vergi zammı diğer koldan kredi faizlerini vuracak. Merkez Bankası, bir süredir başta konut olmak üzere bankların kredi faizlerini yüzde 10'un altına çekmek için birbiri ardına adımlar atıyor. Merkez, bir yandan kendi gösterge faizlerini aşağı çekerken bir yandan da zorunlu karşılıklar yoluyla bankaların maliyetini azaltıp faizlerin düşeceği bir ortamı hazırlamaya çalışıyor. Akaryakıta gelen sürpriz zam, Merkez Bankası'nın attığı bu adımların etkisini ciddi ölçüde azaltmış oldu. Zamların etkisiyle yükselişe geçecek enflasyon, otomatik olarak kredi faizlerini de olumsuz etkileyecek, faiz düşüşünün bir süre daha gecikmesine neden olacak. Vatandaş da bir süre daha yüksek faizle kredi kullanmaya devam etmek zorunda kalacak.


60 LİTRELİK BİR DEPOYA BENZİNE 23.5 LİRA ZAM


Akaryakıt ürünlerinin vergisine yapılan zammın hemen ardından benzin ve motorine maliyet kaynaklı ikinci bir zammın daha gelmesi pompa fiyatlarını iki gün içerisinde adeta uçurdu. Ankara'da 7 Eylül'de 4.43 liraya inen benzinin litre fiyatı 8 Eylül'de vergi zammıyla 4.66 liraya, 10 Eylül'de maliyet zammıyla 4.82 liraya yükseldi. Bu zamlarla 60 litrelik benzinli bir otomobilin deposunu doldurmak zam öncesine göre 23.5 lira daha pahalandı. Zammın dizel araçların deposuna ek maliyeti de 22 lirayı aştı.


Sözcü