Akfen GYO'nun kira gelirleri ilk yarıda yüzde 302 arttı!

Akfen GYO'nun kira gelirleri ilk yarıda yüzde 302 arttı!Akfen Gayrimenkul Ortaklığı’nın (Akfen GYO) gelirleri 2021'in ilk yarısında geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 182 arttı. 2021'de 21 otel, 2 öğrenci yurdu, 1 ofis binasından meydana gelen portföyün Euro bazında toplam kira geliri, Haziran 2021'de yüzde 302 oranında arttı.


Akfen Gayrimenkul Ortaklığı’nın (Akfen GYO) gelirleri 2021'in ilk yarısında geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 182 arttı. Bu önemli artışla beraber geçen senenin ilk 6 ayında Akfen GYO’nun tüm portföyünden elde ettiği gelir 22.6 milyon Türk Lirası iken, 2021 yılında bu rakam 63.9 milyon Türk Lirası'na yükseldi. Akfen GYO’nun gelirleri pandemi öncesi döneme göre yüzde 33 arttı.

Akfen GYO

Akfen GYO tarafından yayınlanan Haziran ayı aylık yatırımcı raporunda, yaşanan bu önemli yükselişe şirketin gelirlerinin korunması için 2021'le beraber varlık portföyünün Bodrum Loft Tatil Köyü ve Isparta-Kütahya Öğrenci Yurtları ile zenginleştirilmesi etki etti. 

2021'de 21 otel, 2 öğrenci yurdu, 1 ofis binasından meydana gelen portföyün Euro bazında toplam kira geliri, Haziran 2021'de, bir önceki yıl aynı ayına göre yüzde 198 yükselişle 1.5 milyon Euro’ya, TL bazında ise yüzde 302 oranında artışla 15.1 milyon TL’ye yükseldi. 

Akfen GYO

“PANDEMİ ÖNCESİ DÖNEMİ 2 YIL ERKENDEN YAKALADIK”

Akfen GYO’nun portföyünün geçtiğimiz sene sonuna kadar şehir otellerinden oluşması nedeniyle Kovid-19 salgını kaynaklı gelir kayıplarının yüzde 54’e ulaştığına vurgu yapan Akfen GYO Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu, “Biz de bu senenin başından itibaren çok hızlı ve yeni adımlar atarak hem portföyümüzü pandemi etkisini bertaraf edecek şekilde zenginleştirdik, hem de mevcut portföyün kira kontratlarını lehimize iyileştirerek gelirlerimizde önemli artışların yolunu açtık. Turizmde 2023’ten önce normalleşme beklenmezken, biz attığımız bu adımlarla gelirlerimizi 2 sene daha önce taşımayı başardık” açıklamasında bulundu. 

Akfen GYO

Akfen GYO olarak yüzde 161’lik bedelli sermaye artışıyla bu yılki üçüncü sermaye artışını gerçekleştireceklerine dikkat çeken Karaağaoğlu, “Bu sayede sermayemiz 8 ayda yaklaşık 5 kat büyümüş olacak. Finansallarımızı daha da güçlendirip, borçluluğumuzu azaltarak kar payı dağıtan bir yapı haline gelmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Akfen GYO'dan ilk 5 ayda 6.7 milyon TL'lik kira geliri!