Akfen GYO’nun otel gelirleri 83,7 milyon TL’ye ulaştı!

Akfen GYO’nun otel gelirleri 83,7 milyon TL’ye ulaştı!

Akfen GYO’nun Türkiye’de sahibi olduğu 15 otelin ortalama oda fiyatı geçen yıla göre yüzde 20’lik artışla 231 liraya çıktı. Toplam elde edilen gelir ise yüzde 18 artarak 83,6 milyon liraya ulaştı...


Turizmde gelen turist ve gelir anlamında yükselişini devam ettiren Türkiye’nin bu başarısı turizm şirketlerinin finansal tablolarını da olumlu etkilemeye devam ediyor.

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) 2019 yılının Ocak-Eylül aylarını kapsayan 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Akfen GYO'nun Türkiye’nin turizmdeki yükselişinin desteğiyle, Türkiye, Rusya ve KKTC’de 20 otel ve 1 ofis binasından oluşan portföyünden elde ettiği toplam gelir yüzde 18 artışla 83,6 milyon liraya ulaştı.

15 OTELİN DOLULUK ORANI YÜZDE 70’E ÇIKTI

Akfen GYO’nun ülkede faaliyet gösteren 15 otelinin ortalama doluluk oranı bu yılın ilk 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 2,1 artışla, yüzde 70’e çıktı.

Otel doluluk oranlarındaki bu artış beraberinde oda fiyatlarını da arttırdı. Akfen GYO’nun ülkede sahip olduğu 15 otelin ortalama oda fiyatı ilk 9 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik artışla KDV hariç 231 lira (36 Euro) olurken, bu otellerden elde ettiği gelir ise yüzde 26,3 arttı.

Akfen'in Rusya'da faaliyet gösteren Ibis Otel Yaroslavl, Ibis Ofis ve Otel Samara, Ibis Otel Kaliningrad ve Ibis Otel Moskova gayrimenkullerinde ortalama doluluk oranı yüzde 60 olurken, Türkiye ve Rusya’daki tüm otellerin toplam ortalama doluluk oranı da yüzde 67 olarak gerçekleşti.

BÜYÜYEN TURİZM SEKTÖRÜ PORTFÖYE OLUMLU YANSIYOR

Akfen GYO Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu, 2019 yılı 9 aylık finansal sonuçlarını değerlendirdi. Karaağaoğlu, turizm sektöründe geçen yıldan bu yana yaşanan büyümenin Akfen GYO’nun turizm ağırlıklı portföyüne de olumlu yansıdığını belirtti. 

Her alanda önemli bir turizm ülkesi olarak öne çıkan Türkiye’nin gelecek yıllarda da bu sektördeki yükselişini devam ettirmesinin ülkeye değer yaratmaya devam ederken, Akfen GYO’nun portföy değerini de yukarı çekeceğini belirten Sertaç Karaağaoğlu, "Türkiye’de faaliyet gösteren 15 otelimizin doluluk oranları yüzde 70’lere ulaştı. Yükseliş dikkate alındığında Akfen GYO gelirlerinin gelecek dönemde daha da yukarılara çıkacağını öngörüyoruz" diye konuştu.