Akif Çağatay Kılıç: Atlama kulelerindeki çökmenin sebebini araştıracağız!

Akif Çağatay Kılıç: Atlama kulelerindeki çökmenin sebebini araştıracağız! Akif Çağatay Kılıç: Atlama kulelerindeki çökmenin sebebini araştıracağız!

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: Resmi kurumlarla birlikte koordinasyon içinde buradaki kaymanın neden kaynaklandığını ve bunun gelecekteki çalışmalarla ilgili nasıl bir yön izleyeceğimizi koordineli bir şekilde yürütüyoruz" dedi
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, atlama kulelerinin pistlerindeki çökmeye ilişkin, "Tüm resmi kurumlarla birlikte koordinasyon içinde buradaki sorunun ne olduğunu, buradaki kaymanın neden kaynaklandığını ve bunun gelecekteki çalışmalarla ilgili nasıl bir yön izleyeceğimizi koordineli bir şekilde yürütüyoruz"​ dedi.


Kılıç, çökmenin olduğu alanda inceleme yaparak yetkililerden bilgi aldı. Kule otelden bir süre çevreyi inceleyen Kılıç, beraberindekilerle daha sonra atlama kulelerine geçti.


Burada yaptığı incelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Kılıç, yapılan her çalışmanın titizlikle yürütüldüğünü ve elde edilen her bulgunun kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.


Kulelerde herhangi bir sorunun olmadığını belirten Kılıç, şunları kaydetti:


"Öncelikle biz meydana gelen kaymalardan sonra bölgeyi inceleyerek, gerekli arkadaşlardan bilgi aldık. Şu anda incelemeler devam ediyor, çalışmalar devam ediyor. Hocamızda burada çalışmalar yapıyor, beraber yürütüyoruz. Tüm resmi kurumlarla birlikte koordinasyon içinde buradaki sorunun ne olduğunu, buradaki kaymanın neden kaynaklandığını ve bunun gelecekteki çalışmalarla ilgili nasıl bir yön izleyeceğimizi koordineli bir şekilde yürütüyoruz. Şu anda elde edilen birtakım bilgiler var bu bilgiler doğrultusunda ben konuşuyorum. İki tane büyük kule olarak tabir ettiğimiz yerde şu anda sorun görünmüyor ama dediğim gibi şu anda gördüğümüz kadarıyla burada bir sorun görünmüyor. Bilimsel araştırmalardan sonra farklı bir bulgu varsa bunu da paylaşacağız. Büyük kulenin altındaki pistte ve hem antrenman kulelerinde hem pistte zararlar var. Şu her şekilde bilinmelidir ki, bizim buradaki her çalışmalarımız bilimsel olarak devam ediyor. Açık ve şeffaf devam ediyor, bulguları kamuoyu ile paylaşacağız."


Kılıç, hem idari hem yargı sürecinin devam ettiğini, konuyla ilgili sorumlu olan kişi veya kişiler varsa tespit edilerek gerekenin mutlaka yapılacağını dile getirdi.


Spekülasyonlar yerine, bilimsel verilerle konuşmanın daha sağlıklı olacağını ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:


"Elimizde olmayan verilen üzerinden, bilgiler üzerinden herhangi bir speküslasyon yaparak tam bilimsel veri elde edilmeyerek açıklama yapmaktan kaçınalım. Bu konuyu farklı bir noktaya götürür. Bizim buradaki çalışmalarımız bilimsel olarak devam edecek. Her kimse buradaki sorumlular, mutlaka ve mutlaka o sorumlular bulunacaktır. Burada hem idari yönden çalışma devam ediyor hem de yargı süreci de başlatılmış durumda. Burada kendi kurumumuz açısından da bir tespit olmuştur, yargıdan tespit davası açılmıştır. Savcılıkta bir soruşturma yürütmekte. Kendi kurumumuzda araştırmalara devam ediyoruz. Bunların tamamı koordineli bir şekilde devam edecektir. Ben daha önce de olayın meydana geldiği ilk günün akşamı söyledim. Biz elde edeceğimiz bilimsel veriler doğrultusunda hareket edeceğiz. Eğer buradaki tesisin, alınması gereken önlemleri varsa onların alınmasıyla birlikte tekrar çalışabilir ve güvenli bir hale gelecek durumda ise biz o zaman bu tesisi hayata tekrar geçireceğiz. Bu çalışma içerisinde hassasiyetle bu noktanın üstünde duruyoruz. Önemli olan güvenlikli olması ve elde edilecek sistemli bilgilerin, bulguların, bilimsel bulguların, bunların uygulanarak buradaki çalışmaların yapılmasıdır."


- "Zemin etüt çalışmaları başlatıldı"


Kılıç, konuyla ilgili kullanacağı sözlere dikkat etmeye çalıştığını ve kullanılacak farklı bir kelimenin konuyu farklı noktalara çekeceğini bildirdi.


Çökmenin ardından bölgeden toplanan verilerin kendilerine aktarıldığını belirten Kılıç, "Zemin etüt çalışmaları başlatıldı, her açıdan incelenecek. İyi bir koordinasyon içinde, bütün kurumlarla koordinasyonlu bir şekilde bize günlük olarak bilgi akışı sağlanıyor bu noktada hiçbir sıkıntımız yok elde edilen veriler bize doğrudan aktarılıyor. Buradan genel olarak yaptığımız çalışmalarla tam resmi ortaya çıkarttık mı biz bunları sizlerle paylaşacağız" diye konuştu.


Burada bir heyelan yaşandığını anımsatan Bakan Kılıç, şunları söyledi:


"Fakat şunu ciddi olarak göz önünde bulunduralım. Elimizde olan verilerle konuşalım, veri olmadan lütfen konuşmayalım. Ben bunu herkes için söylüyorum. Bizler burada herhangi bir şekilde yanlış anlaşılabilecek ve yanlış bir noktaya çekilebilinecek sözlerden kaçınıyoruz, özen gösteriyor ve herkesten bu özeni göstermesini rica ediyorum. Şu anda yapılan çalışma hem yargı hem idari açıdan yapılan bir çalışmadır. Buradaki çalışmalarımıza şeffaf bir şekilde devam edilecek, elde edilecek bulguları kamuoyu ve sizlerle paylaşacağız. Sayın Başbakanımızla da görüştüm, kendisiyle yaptığımız bilgilendirme toplantısında üç gün önce elde ettiğimiz verileri paylaştım. Buradaki çalışmalarımızı bilimsel olarak sürdüreceğiz ve bilimsel verileri de hiçbir yerden bir şekilde saklamadan sizlerle paylaşacağız, sizlere bunu aktaracağız. Lütfen herkes sorumluluk duygusu içerisinde hareket etsin. Burada bir sıkıntı yaşandı ihmal de olabilir başka şeyler de olabilir. Bir sıkıntı yaşandı ve bunun sebebini hep birlikte araştıracağız, sebebini bulduktan sonra bunun giderilmesi için çalışmalar yapacağız."


Bir gazetecinin tesislerin projesinde Slovenyalı bir firmanın da yer aldığı yönündeki iddialarla ilgili sorusuna da Kılıç, "Elimizde olan bilimsel verilerle konuşalım. Bilimsel verilerle bu noktada hareket edelim. Sizin dile getirdiğiniz sözler, sorular birtakım spekülasyonlarla alakalı. Yabancı firma projeyle alakalı çalışmıştır, zemin etütleri Türkiye'de yapılmıştır. Bu bilgiyi verdikten sonra durmak zorundayım. Çünkü hukuki süreç ve idari süreç devam ediyor. Açık ve seçik olarak devam ediyor, her şey ortaya çıktığı zaman bizim sizlere söyleyeceğimiz verileri kullanalım. Tekrar belirtiyorum, Sloven firması proje çalışmalarında destekte bulunmuştur, zemin etüt çalışmaları Türkiye'deki yerli firma tarafından yapılmıştır" karşılığını verdi.AA