AKM 2 ay içinde ihaleye çıkacak!

AKM 2 ay içinde ihaleye çıkacak! AKM 2 ay içinde ihaleye çıkacak!

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin yeni binasının yapımı için ihaleyi iki ay içinde gerçekleştireceklerini açıkladı. 


İstanbul Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) 6 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından projesi açıklanan yeni binasının yapımı için Toplu Konut İdaresi ( TOKİ) 2 ay içinde ihale düzenleye çıkacak.

Yıkımı tamamlanmak üzere olan bina, Mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından hayata geçirilen projeyle, opera binasına çevirilecek. AKM binasının yenilendikten sonra 2 bin 500 kişilik opera salonu ile konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkânları, kafe ve restoranlarıyla büyük bir merkez olacağını dile getiren  TOKİ  Başkanı Ergün Turan, “Maalesef AKM 2008 yılından bu yana kullanılmıyor. Yeni AKM binası ile tasarımı ve mimarisiyle gelecek kuşaklarımıza miras kalacak” dedi.  Model, dizayn ve fonksiyon açısından iddialı bir proje inşa edeceklerini belirten Turan, projenin içerisinde barındırdığı donatılar ile dünyaya örnek bir proje olacağını söyledi.

TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlar için inşa ettiği sosyal konutlar hakkında da açıklamalar yapan TOKİ Başkanı Turan, bu yıl Silivri ve Kayabaşı’da olmak üzere en az 3 sefer sosyal konut arzında bulunacaklarını dile getirdi. 

Gazete Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine Turan, sosyal konutlarda aylık taksit tutarının ortalama 750 lira olduğu bilgisini paylaştı. TOKİ’nin bu yılın ilk 4 ayını da 21 bin konut satışıyla tamamladıklarını vurgulayan Ergün Turan, her ay 5 bin konut satışı hedeflediklerini söyledi. Turan, eylülde Silivri’de dar gelirli vatandaşlar için bin 356 konutun satışını yapacaklarını da belirtti.