Ali Gümrükçüoğlu: Müteahhitlerde sınıflandırılma yapılması gerekiyor!

Ali Gümrükçüoğlu: Müteahhitlerde sınıflandırılma yapılması gerekiyor! Ali Gümrükçüoğlu: Müteahhitlerde sınıflandırılma yapılması gerekiyor!

Türkiye'de yaşanan müteahhit enflasyonundan dolayı müteahhitler ile ilgili sınıflandırma yapılması gerektiğini belirten Ali Gümrükçüoğlu, yasal bir zeminde bu düzenlemeleri kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları yapabilir

Nurol İnşaat'ın 1966 yılında kurulduğunu ve şu anda toplam 14 ülkede yapım ve iş geliştirme faaliyetleri olduğunu belirten Ali Gümrükçüoğlu, Türkiye'de yaşanan müteahhit enflasyonu sorununun, sivil toplum kuruluşları tarafından yapılacak sınıflandırmayla çözülebileceğini söyledi.


Türkiye'de bugün müteahhitliğin geldiği noktanın çok önemli olduğunu söyleyen Gümrükçüoğlu, ancak müteahhit enflasyonunun yarattığı sıkıntının yurtdışında problemlere yol açtığını belirtti. Gümrükçüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:


Müteahhitler ile ilgili sınıflandırma yapılması gerekiyor ve bunu yapabilecek kurumlar var. Mesela ülkemizde Türkiye Müteahhitler Birliği var. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğu için Türkiye Müteahhitler Birliği'ni söylüyorum. Buna benzer diğer oluşumlar da olabilir. Tabii bunun kanuni tarafını da düşünmek gerekir. Bu kurumlar yasal düzenlemeler eşliğinde bu ayrımı sağlayabilirler. Örneğin yurtdışında girdiğimiz birçok ihalede daha ihaleye girmeden firmaların daha önce yapmış oldukları işlere göre değerlendirildiklerine şahit oluyoruz. Dünyanın birçok yerinde işler ehil şirketlere veriliyor. Türkiye'de de buna benzer sınıflandırmanın bir an önce yapılması gerekiyor.


Yeni Şafak