28 / 11 / 2023

Alışveriş merkezi yatırımcısı varoşlara giderse kazanacak

Alışveriş merkezi yatırımcısı varoşlara giderse kazanacak

Alkaş'ın genel müdürü Ercüment Alptekin, plansız çalışan alışveriş merkezi yatırımcılarını eleştirdi. Piyasanın ciddi bir tıkanıklık yaşadığına dikkat çeken Alptekin, "Pazar payı artırma olayı gündeme geliyorsa yatırımcının konseptini ve hedef kitlesini d
Profilo, İstinye Park, Prestij Mall ve KoruPark gibi alışveriş merkezlerinin de aralarında bulunduğu 20'nin üzerinde projeye hizmet veren danışmanlık şirketi Alkaş'ın genel müdürü Ercüment Alptekin, plansız çalışan alışveriş merkezi yatırımcılarını eleştirdi. Piyasanın ciddi bir tıkanıklık yaşadığına dikkat çeken Alptekin, "Pazar payı artırma olayı gündeme geliyorsa yatırımcının konseptini ve hedef kitlesini değiştirmesi lazım. Artık para kazanmak için varoşlara girmek gerek" diye konuştu. Alptekin, sektördeki yatırımcıların ve mağaza sahiplerinin henüz bunun farkında olmadığını dile getirerek, Migros'u örnek gösterdi. Alptekin, "Alışveriş merkezi deyince hemen akıllara A - B gelir grubu geliyor. Peki bunlar dışındakilere yasak mı oralar? Onları getiremiyorsak yatırımcı kendisi gitmeye mecbur. Migros'u düşünün. Migros mağazaları hep Ulus'ta ve Etiler'de mi?" dedi.

REKABET KIZIŞTI
Türkiye'de sayıları gittikçe artan alışveriş merkezlerinin cadde mağazaları ile rekabetten birbirleri ile rekabet sürecine geçtiğini ifade eden Alptekin, düzgün konumlandırılmayan projelerin rekabetten yenik ayrılacağını belirtti. Doğru yatırım için doğru yer, doğru mağaza karması, doğru yönetim ve doğru hedef kitle seçimlerinin yapılması gerektiğine dikkat çeken Alptekin, "Bugüne kadar bunlardan bir iki tanesini tutturan ayakta kalıyordu. Ama oyuncu sayısı arttı. Şimdi birini bile yanlış yaparsanız ciddi problem yaşarsınız" dedi.


MAĞAZA sahiplerinin kiraların yükselmesinde büyük rol oynadığına değinen Alptekin, yüksek kiraları kabul edenlerin arz talep dengesini bozduğunu belirtti. "Rakibinin peşinden her yere girmek isteyen önce kabul ediyor, sonra ahlanıp vahlanıyor" diyen Alptekin, ciro bazlı anlaşmalarda metrekare kirasının 170 dolara kadar çıkabildiğini söyledi.


Yerliler hiç feryat etmesin Zara'yı önce onlar soruyor


ALIŞVERİŞ merkezlerinin mağaza kiralama aşamasında yaşanan yerli-yabancı marka krizi için "Bu tartışmada yerliler haklı değil" diyen Alptekin, yatırımcı için önemli olanın tüketici tercihi olduğunu söyledi. Alptekin, global hareketin ve serbest piyasa ekonomisinin gereklerini tam anlamıyla kabul etmek gerektiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Yerli markaların bir projeye girmeden önce en çok sorduğu soru 'Zara var mı'. Eğer yok dersen 'ben de yokum' veya 'düşüneyim' diyor. Bu davranışı yapanın ayrım yapılıyor deme hakkı var mı? Onlara sen ne satıyorsun diyoruz. Ayakkabı diyor. İtalya'dan ithal ya da Çin'den gelen ayakkabı. Senin neren Türk? Bir tek işçiler. Global bir hareket varsa gereğini yapacaksın. Bir kısmına razıyım, diğerine değilim diyemezsin. İşine gelmezse feryat etmek yok."


GELECEK dönemde alışveriş merkezlerini ziyaret eden kişi sayısında genel bir artış beklendiğini söyleyen Alptekin, alışveriş merkezlerinin buna rağmen mutlu olmayacağını belirtti. Alptekin, "Belki ziyaretçi artacak. Ancak bir o kadar da bölünecek. Bu da genelde artış yaşansa da teker teker bakıldığında düşüş demek. Dolayısıyla alışveriş merkezleri mutlu olmayacak" diye konuştu.


(Sabah)


 


 

Geri Dön