Almanya'da Türk esnaflar Kovid-19 salgını nedeniyle kira sorunu yaşıyor!

Almanya'da Türk esnaflar Kovid-19 salgını nedeniyle kira sorunu yaşıyor! Almanya'da Türk esnaflar Kovid-19 salgını nedeniyle kira sorunu yaşıyor!

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor günler geçiren Türk esnaf kira sorunu yaşıyor...Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle zor zamanlar geçiren Türk esnaf, hükümetten yardım bekliyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Köln'de "Küçük İstanbul" olarak da bilinen Keup Caddesi esnafının yaklaşık olarak yüzde 80'i salgın nedeniyle getirilen kısıtlamalar yüzünden iş yerini açamıyor. 

Nasyonel Sosyalist (NSU) yeraltı terör örgütü tarafından 2004 yılında çivili bomba saldırısının hedefi olan ve Türklerin yoğun yaşadığı caddede iş yerlerini açan Türk esnaf, Anadolu Ajansu muhabirine Alman hükümetinden beklentilerini anlattı.

- "Esnaf ayakta zor duruyor"

Caddede restoran ve pastane işleten İsmail Aldağ, senelerce vergi ödediklerine ve Alman ekonomisine katkıda bulunduklarını söyleyerek, hükümetten acil yardım beklediklerini belirtti.

Aldağ, "Fazla iş olmamasına rağmen insanlara hizmet için iş yerimizi açıyoruz. Bu krizin sonu belli değil, bir tarih belli olsa ona göre davranılır. Çoğu esnaf zaten zor ayakta duruyor, birçok kişinin kepenk kapatacağını düşünüyorum ama acil destek gelebilir, salgın da aniden bitebilir, Allah'ın takdiri." dedi.

- "Küçük esnafa yapılacak yardımı herkes dört gözle bekliyor"

Caddede döner restoranı işleten Aziz Bege de eskiden günde 70-80 kilogram döner takarken, şimdi ise günde 10 kilograma kadar düştüklerini dile getirdi.

Bege, restoranının günde 4-5 saat açık olduğunu ve ödeme sorunu yaşadıklarını belirterek,  "Yetkililerden yardım bekliyoruz, kira sorunumuz var, işçilerimize ödeme yapacağız, giderlerimiz var. Bunlar karşılansa çok güzel olur. Bu sene için düzeleceğini zannetmiyorum, gelecekte de ne olur bilemiyorum." şeklinde konuştu.

Caddedeki bir pastanede çalışan Mahmut Çalkam da şehrin sembolü Keup Caddesi'nin 50 yıldır ilk kez bu kadar sakin olduğunu söyledi.

Çalkam, "İnsanlar sokağa çıkmayın çağrısına uyuyor. Herkes şu anda durumun düzelmesini istiyor. Küçük esnafa yapılacak yardımı herkes dört gözle bekliyor. Umarız ki her şey eskisinden daha iyi olur." dedi.

- "Bir ay dayanamayız"

Caddede çiğ köfte satan ve satışların nerdeyse yüzde 80 düştüğünü belirten Fettah Atalay da iş yerini açmasına rağmen nerdeyse hiç iş yapamadıklarını söyledi.

Atalay, "Normal ciromuzun şu an yüzde 20'sini yapıyoruz, çok büyük kayıp var. Zaten birçok arkadaşımız kapatmış, en fazla bir hafta, 10 gün dayanırız, yani bir ay dayanamayız." diye konuştu.

Cadde esnaflarından pastane sahibi Zülya Özdağ da hiç alışık olmadıkları bir durumla karşı karşıya kaldıklarını dile getirerek, bu zor günleri hep birlikte aşmayı ümit ettiklerini belirtti.

Pastanelerinde 20 kişinin çalıştığını ve salgınla ilgili uyarıları dikkate aldılarını söyleyen Özdağ, şu şekilde devam etti:

"Yine de şükürler olsun müşterimizin yüzde 30-40'ı geliyor, bu sorunu atlattıktan sonra yine eskisi gibi olmasını bekliyoruz. Yardım sözü verdiler, kredi verilecekmiş ama sonuçta bu kredilerin de geri ödenmesi lazım. Verdikleri sözün arkasında durmalarını istiyoruz. Bize mal verenler ödeme konusunda sıkıştırmıyorlar, aramızda esnaf dayanışması var."