Almanya'nın seçim gündemi konut krizi!

Almanya'nın seçim gündemi konut krizi!Almanya Berlin'de baş gösteren konut krizi ülke gündeminin en büyük sorunlarından biri haline geldi. Yaklaşan seçimlerde de en büyük konut konut fiyatları oldu. 


Berlin'de 3,7 milyon vatandaştan  yüzde 80'inden fazlası evini kiraya veriyor. Euronews'te yer alan habere göre; son senelerde şehrin yatırımcıları cezbetmesi, yapısal konut eksikliği ve son on senede yaklaşık 350 bin kişinin şehre göç etmesi kira fiyatlarını hızla yükseltti. Berlin'deki göstericilerin taleplerinden bazılarını, ülke çapında kiraların durdurulması ve yeni sosyal ve uygun fiyatlı evlerin inşasını içeriyor.

Berlin yerel yönetimi geçen sene "Mietendeckel" veya kira üst sınırı ile kiraları beş seneliğine dondurmaya çalıştı. Fakat Almanya anayasa mahkemesi Nisan ayında, kira düzenlemesinin bölgesel devletin değil federal hükümetin elinde bulunduğunu söyleyerek anayasayı ihlal ettiğine karar verdi.

Almanya

Berlin Kiracılar derneği, zengin ve fakir arasındaki büyüyen makasın konut piyasasında daha da kötüleştiğini belirterek şunları söylüyor: 

"Sorun şu ki, ortalamanın altında gelire sahip haneler, yüzde 50 veya daha fazla konut maliyeti yükünü taşıyor."

Berlin'de kiralar şu anda prefabrike daireler için metrekare başına 5,30 euro ile savaş öncesi yenilenmiş binalar ve lüks yeni yapılar için metrekare başına en az 13 euro arasında değişiyor.

Berlin'in konut krizinin en büyük sebeplerinden biri ise 2000'li senelerin başında devlete ait binlerce dairenin kurumsal ev sahiplerine satılması. 26 Eylül'de Berlinliler, şu anda büyük emlak şirketlerine ait olan 240 binden çok evin olası kamulaştırılmasına yönelik çekişmeli bir referandumda da oy kullanacak.

Yasal olarak bağlayıcı olmasa da umut, Berlin'e siyasi baskı yapmak. Bu arada, yeni evler inşa edilmeye devam ediyor. Bazıları da üzerinde yaşadıkları araziyi pahalı apartmanlar inşa etmek için satın alan yatırımcıların planlarından kaygılanıyor.

Şimdilik, bina planları durma aşamasına geldi. Fakat bölge sakinleri bundan sonra kimin deneyeceği konusunda endişeli. Konut eksikliği ve yükselen kiralar başkentin ötesindeki Alman şehirlerini de etkiliyor. Uygun fiyatlı bir konutun garantisi, seçim günü sandık başına giden birçok seçmenin aklında olacak.

Almanya'da başbakan adaylarından artan kira ücretleri için yeni öneriler!