Altunizade-Çamlıca Metro Hattı inşaatı başlıyor!

Altunizade-Çamlıca Metro Hattı inşaatı başlıyor! Altunizade-Çamlıca Metro Hattı inşaatı başlıyor!

Çamlıca Camii'ne kadar uzanacak Altunizade-Çamlıca Metro Hattı'nın izin süreci tamamlandı. Metro için inşaat sürecine geçildi..İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı tarafından planlanan Altunizade – Çamlıca Raylı Sistem Hattı Projesi için çalışmalar başlıyor.

 

İzin süreci tamamlanan Altunizade-Çamlıca Metro Hattı için kazı ve dolgu çalışmaları başlayacak. Bu çalışmaların ardından alt ve üst temel inşaat yapılacak ve raylar döşenecek.

 

Çamlıca Camii'ne kadar uzanacak Altunizade-Çamlıca Metto Hattı Projesi'nin arazi hazırlık, inşaat, devreye alma ve test işlemleri 2 yılda tamamlanacak. 

 

Henüz ihaleye çıkarılma aşamasında olan Altunizade-Çamlıca metro hattı 3,48 kilometre uzunluğunda olacak. Altunizade-Çamlıca Metro Hattı projesi, 4 istasyondan meydana gelecek.

 

Altunizade-Çamlıca Metro Hattı istasyonları 

1- Altunizade
2- Çamlıca Tepesi
3- Ferah Mahallesi
4- Çamlıca Camii

 

Altunizade – Çamlıca Raylı Sistem Hattı Projesi güzergahı; Altunizade İstasyonu ile başlayarak Çamlıca Tepesi Sosyal Tesisleri'nin yer aldığı Çamlıca Tepesi İstasyonu yönünde ilerleyecek ve mevcut Üsküdar-Ümraniye Metro Hattının üzerinden devam edecek ve Çamlıca Camii karayolu tünellerinin altından geçerek, caminin batısında yer alacak Çamlıca Cami İstasyonu ile son bulacak.

 

 

Üsküdar–Ümraniye–Çekmeköy Metrosu ile entegre

 

Mevcut durumda Üsküdar–Ümraniye–Çekmeköy Metro Hattı inşaat çalışmaları devam etmekte olup, söz konusu hatta Altunizade İstayonu üzerinde yapılacak olan bağlantı ile iki hat entegre olacak.

 

Kurulacak şantiyeler

 

Projenin arazi hazırlık ve inşaat aşamasında her bir istasyon alanında şantiye alanları kurulacak.

 

Altunizade İstasyonu: Mevcut Üsküdar-Ümraniye Çekmeköy hattı segment sahası şantiye sahası olarak kullanılacak.

 

Çamlıca Tepesi İstasyonu: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisler girişi ve otopark alanı şantiye sahası olarak kullanılacak.

 

Ferah Mahallesi İstasyonu: Mevcut durumda minibüs duraklarının kullanımında bulunan ve yeni düzenlemeyle refüz olarak düzenlenen yapı sınırı arasındaki alan şantiye sahası olarak kullanılacak.

 

Çamlıca Cami İstasyonu: Çamlıca Cami şantiye alanı ortak şantiye alanı olarak kullanılacak.

 


Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı Altunizade Mevkiiİstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri Otopark AlanıÇamlıca Camii'nden Görünüm

 

 


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com