29 / 05 / 2022

İzmir Basmane Çukuru'nda inşaat başlıyor!

İzmir Basmane Çukuru'nda inşaat başlıyor!

İzmir'de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ve değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi'nde inşaat başlıyor.İzmir'de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ile değişen imar planları nedeniyle yapılamayan ve kamuoyunda "Basmane Çukuru" olarak adlandırılan Ege Dünya Ticaret Merkezi projesinde inşaat çalışmaları başlıyor.


TMSF tarafından düzenlenen "Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü" ihalesini kazanan Folkart Yapı bünyesindeki Livamine Madencilik, 9 Eylül 2016'da bölgenin tapusunu alarak işlemlere başladı.


Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'in göbeğinde kangrene dönüşen "Basmane Çukuru" sorununun çözümünde önemli bir adımın atıldığını ifade etti.


Projenin tapu devrinin İzmir'in düşman işgalinden kurtuluş günü olan 9 Eylül'e rast gelmesinin sürpriz olduğunu dile getiren Sancak, "İzmir markası açısından olumsuz algı yaratan bu çukurun kente yakışan bir projeye dönüşümünde en önemli adım olan tapu devrinin 9 Eylül'e rastlaması çok anlamlı oldu." dedi.


Sancak, gelecek haftadan itibaren şantiyeye gireceklerini belirterek, "İlk etapta yıllar önce yapılan iksa sistemi güçlendirilerek çevresi için bir tehdit unsuru olmaktan çıkarılacak ve zemin iyileştirme çalışmaları tamamlanacak. Ekim ayı içerisinde belli olacak proje sonrası inşaat yükselmeye başlayacak." diye konuştu.


Halk oylaması yapılacak

Sancak, projeyle ilgili 3 yerli, 3 yabancı mimarlık firmasının 10 proje hazırladığını, bunlar arasında seçici kurulun belirleyeceği 3'ünü İzmirlilerin beğenisine sunacaklarını dile getirdi.


Projenin isminin de İzmirlilerin onayıyla konacağını belirten Sancak, gelecek ay sonunda sosyal medya üzerinden oylama yapılacağını, en fazla beğeni kazanan isim ve projenin kullanılacağını aktardı.


Sancak, şu bilgileri verdi:


"Basmane'de gerçekleştirilecek proje, ne Folkart'ın, ne başkasının projesidir.  İzmir  Büyükşehir Belediyesinin hizmet binasıyla simgeleneceği, dünyada ilk 20 yapı projesi arasına girecek dev bir prestij projesidir."


18 yıldır çivi çakılmadı

Belediye garajı olarak hizmet verilen arazide kurulması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi çok ortaklı Güçbirliği Holding şirketi kazanmış, EGS Gayrimenkul Ortaklığı şirketiyle birlikte hazırlanan projenin temeli, 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı.


İkiz kulelerden oluşan, alışveriş ve iş merkezi, sinema ve otoparkın bulunduğu proje ve imar planıyla ilgili eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur tarafından hukuki süreç başlatılmıştı. 1999 yılında yürütmeyi durdurma kararıyla temel aşamasında kalan projenin ana hissedarı Güçbirliği Holding, TMSF'ye devredilmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında sağlanan anlaşmayla belediyenin yüzde 12 olan hissesinin yüzde 30'a çıkarılması sonrası fon tarafından ihaleye çıkan projeye Livamine şirketinin içinde bulunduğu konsorsiyum 80 milyon dolarlık teklif vermişti.


AA


Haber Star Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


İzmir’de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ile değişen imar planları nedeniyle yapılamayan ve kamuoyunda ‘Basmane Çukuru’ olarak adlandırılan Ege Dünya Ticaret Merkezi projesinde inşaat çalışmaları başlıyor. TMSF tarafından düzenlenen ‘Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’ ihalesini kazanan Folkart Yapı bünyesindeki Livamine Madencilik, 9 Eylül 2016’da bölgenin tapusunu alarak işlemlere başladı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, kangrene dönüşen Basmane Çukuru sorununun çözümünde önemli bir adımın atıldığını söyledi. Projenin tapu devrinin İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş günü olan 9 Eylül’e rast gelmesinin sürpriz olduğunu dile getiren Sancak, gelecek haftadan itibaren şantiyeye gireceklerini belirtti. Mesut Sancak “İlk etapta yıllar önce yapılan iksa sistemi güçlendirilerek çevresi için bir tehdit unsuru olmaktan çıkarılacak ve zemin iyileştirme çalışmaları tamamlanacak. Ekim ayı içerisinde belli olacak proje sonrası inşaat yükselmeye başlayacak” dedi. 


HALK OYLAMASI YAPILACAK


Projenin isminin de İzmirlilerin onayıyla konacağını belirten Sancak, gelecek ay sonunda sosyal medya üzerinden oylama yapılacağını, en fazla beğeni kazanan isim ve projenin kullanılacağını aktardı.Sancak “Basmane’de gerçekleştirilecek proje, ne Folkart’ın, ne başkasının projesidir. Dünyada ilk 20 yapı projesi arasına girecek dev bir prestij projesidir. 2019 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor. İnşaat süresince yaklaşık 5 bin kişiye istihdam yaratılması öngörülüyor” dedi. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı  Sancak, Basmane projesinin Kültürpark ile bir ilişkisinin olmadığını da kaydederek projede trafik yükü ve Basmane esnafı dikkate alınarak AVM’nin yer almayacağını da kaydetti.


1998’DE TEMELİ ATILMIŞTI


Belediye garajı olarak hizmet verilen arazide kurulması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi çok ortaklı Güçbirliği Holding şirketi kazanmış, EGS Gayrimenkul Ortaklığı şirketiyle birlikte hazırlanan projenin temeli, 1998 yılında atılmıştı. AVM ve iş merkezi ve otoparkın bulunduğu proje ve imar planıyla ilgili hukuki süreç  başlatılmıştı. Proje için 1999’da temel aşamasında iken yürütmeyi durdurma kararı verilmişti.


Star GazetesiHaber Yeni Asır'da şu şekilde yer aldı;


18 yıldır çivi bile çakılmadığı için kamuoyunda “Basmane Çukuru” olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi’nde gelecek hafta ilk kazma vuruluyor FOLKART Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Amacımız İzmirlilerin gurur duyacağı, kente zenginlik katacak bir proje yapmak” diye konuştu

İzmir'de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ile değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi projesinde inşaat çalışmaları başlıyor. TMSF tarafından düzenlenen "Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü" ihalesini kazanan Folkart Yapı bünyesindeki Livamine Madencilik, 9 Eylül 2016'da bölgenin tapusunu alarak işlemlere başladı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir'in göbeğinde kangrene dönüşen "Basmane Çukuru" sorununun çözümünde önemli bir adımın atıldığını ifade etti. Projenin tapu devrinin İzmir'in düşman işgalinden kurtuluş günü olan 9 Eylül'e rastgelmesinin sürpriz olduğunu dile getiren Sancak, "İzmir markası açısından olumsuz algı yaratan bu çukurun kente yakışan bir projeye dönüşümünde en önemli adım olan tapu devrinin 9 Eylül'e rastlaması çok anlamlı oldu" dedi. Sancak, gelecek haftadan itibaren şantiyeye gireceklerini belirterek, "İlk etapta yıllar önce yapılan iksa sistemi güçlendirilerek çevresi için bir tehdit unsuru olmaktan çıkarılacak ve zemin iyileştirme çalışmaları tamamlanacak. Ekim ayı içerisinde belli olacak proje sonrası inşaat yükselmeye başlayacak" diye konuştu.


Halk oylaması yapılacak


Sancak, projeyle ilgili 3 yerli, 3 yabancı mimarlık firmasının 10 proje hazırladığını, bunlar arasında seçici kurulun belirleyeceği 3'ünü İzmirlilerin beğenisine sunacaklarını dile getirdi. Projenin isminin de İzmirlilerin onayıyla konacağını belirten Sancak, gelecek ay sonunda sosyal medya üzerinden oylama yapılacağını, en fazla beğeni kazanan isim ve projenin kullanılacağını dile getirdi. Sancak, "Basmane'de gerçekleştirilecek proje, ne Folkart'ın, ne başkasının projesidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binasıyla simgeleneceği, dünyada ilk 20 yapı projesi arasına girecek dev bir prestij projesidir. Amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak bir proje oluşturmak" dedi.


5 bin kişiye istihdam


Sancak, "Proje tasarımının halk tarafından belirlenmesi sonrası, gelecek yıl inşaat yükselmeye başlayacak. 2019 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor. İnşaat süresince yaklaşık 5 bin kişiye istihdam yaratılması öngörülüyor.

Projenin bitiş tarihi aynı zamanda İzmir-İstanbul Otoyolu, İzmir-  Ankara  Hızlı Tren Projesi ve Körfez Dip Tarama Projesi'nin de bitimine rastlıyor. Bu açıdan proje tamamlandığında İzmir için yeni bir dönemin simgesi olacak" diye konuştu.


NE OLMUŞTU


Belediye garajı olarak hizmet verilen arazide kurulması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi çok ortaklı Güçbirliği Holding şirketi kazanmış, EGS Gayrimenkul Ortaklığı şirketiyle birlikte hazırlanan projenin temeli, 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı. Ancak, proje İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı davalar nedeniyle hayata geçirilemedi. Basmane'deki alan ve proje en son Güçbirliği Holding ve EGS Grubu'nun borçları nedeniyle TMSF'ye geçti. Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında sağlanan anlaşmayla belediyenin yüzde 12 olan hissesinin yüzde 30'a çıkarılması sonrası TMSF tarafından ihaleye çıkarılan projeye Livamine şirketinin içinde bulunduğu konsorsiyum 80 milyon dolarlık teklif vermişti.


'KÜLTÜRKPARK ALANIYLA İLGİMİZ YOK'


Mesut Sancak, Basmane projesinin Kültürpark ile bir ilişkisinin olmadığını, bu yönde bazı çevrelerin yanlış anlama sonucu çeşitli eleştirilerine maruz kaldıklarını kaydetti. Folkart olarak kısır çekişmelerden uzak durduklarını kaydeden Sancak, "Folkart şeffaf bir kurum. Kendisini ilgilendirmeyen bir alanla ilgili hiçbir tasarrufu kesinlikle olamaz. Kentin kalbinde, 18 yıldır İzmirlilere mahcubiyet duygusu yaşatan, kente yakışmayan bir çukur var. İzmir'in akciğeri sayılan Kültürpark'ın yanı başındaki bu alan, bu haliyle kente negatif enerji yayıyor. Bu kötü görüntüyü ortadan kaldırarak İzmir'e ve Kültürpark'a yakışacak bir proje için çalışıyoruz. Projenin uygulanacağı alan belirlidir. Folkart'ın bu alan dışına taşması mümkün değildir" dedi. Sancak, projede trafik yükü ve Basmane esnafı dikkate alınarak alışveriş merkezinin yer almayacağını da kaydetti.Yeni Asır


Haber Habertürk Egeli Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı


Arsanın etrafındaki pano ve demirleri söken ekipler, daha sonra 900 milyon lirayı bulacak karma proje için temel güçlendirme çalışmalarına başlayacak.

 

İzmirlilerin 'Utanç Çukuru' olarak adlandırdıkları ve 18 yıldır tek bir çivi bile çakılmadığından küçük bir göleti andıran Basmane Çukuru'nda inşaat çalışmaları başladı. Toplam 35 bin metrekarelik arsanın etrafındaki pano ve demirleri söken ekipler, daha sonra 900 milyon lirayı bulacak karma proje için 


VATANDAŞ OYLAYACAK 


Toplam 900 milyon liralık karma bir projenin yapılacağı alanda 3 mimarlık firması çalışmalarını sonlandırıp Folkart'a teslim etti. İnşaat sürecinde 4 bin; yatırım sonrasında da 5 bin olmak üzere toplam 9 bin kişinin çalışacağı projenin önümüzdeki günlerde kamuoyuna tanıtılması ve ardından İzmirlilerin onayına sunulması bekleniyor.

 

AVRUPA'YA ÖRNEK


Proje sonuçlandığında buranın Avrupa'ya örnek olacağını belirten Sancak, "Alan Türkiye'nin de en önemli cazibe merkezi haline gelecek. 'Yeşil' özellikli projede; konut ve ofislerle birlikte, zengin işlevli alanlar birarada bulunacak. Proje ile artan kamu menfaati ile İzmir'e yeni Büyükşehir hizmet binası da kazandırılacak" diye konuştu. temel güçlendirme çalışmalarına başlayacak.Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) 80 milyon dolara arsayı alan Folkart Yapı, Eylül ayında tapunun kaydını da üzerine aldı.


SULAR BOŞALTILACAK 

Söz konusu alanda 18 yıl önce açılan temeli tutan iksa sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak bu işlem sonrası alandaki suyun boşaltılacağını söyledi. Yasal engelleri aşan Folkart, arsayı çevreleyen ve panoları sökmeye başladı. 


Habertürk Egeli