29 / 05 / 2022

İzmir Basmane Çukuru'nda inşaat başladı!

İzmir Basmane Çukuru'nda inşaat başladı!

İzmir'de 18 yıldır çivi çakılmayan bir dönem içine dolan yağmur suyunda balık avlanan Basmane Çukuru'nda inşaat çalışması başladı.İzmir'de 18 yıldır çivi çakılmayan bir dönem içine dolan yağmur suyunda balık avlanan Basmane Çukuru'nda inşaat çalışması başladı.


İzmir'de temeli 18 yıl önce Dünya Ticaret Merkezi yapılmak için atılan ancak itiraz davaları ve değişen imar planları nedeniyle yapılamayan, "Basmane Çukuru" olarak da anılan 20 bin 855 metrekarelik alana yağmur suyunun dolmasıyla orada balık tutanlar bile olmuş, çevrediki ev ve işyerlerini fareler basmıştı. Çukur, etrafındaki işyerlerinin kapanmasına neden olmuş etrafı otoparka dönmüştü. Dev çukur TMSF tarafından düzenlenen ihaleyle Folkart Yapı'ya satıldı. 750 milyon liralık yatırımla inşa aşamasında 4 bin kişinin çalışacağını, 5 bin kişiye istihdam sağlayacakiş merkezi için inşaat işçileri çukurun etrafındaki demir bariyerleri kaldırarak çalışmalara başladı.


Yeni Asır


Haber Dünya'da şöyle yer aldı


Basmane Çukuru'nda inşaata başladı Folkart Yapı, TMSF'den 80 milyon dolar bedelle aldığı Basmane Çukuru'ndaki projesi için inşaat faaliyetlerine başladı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 6 mimarlık ofisi arasından, uzman kurulun Tabanlıoğlu, DDG ve Mad Archıtects'in projelerini seçtiğini açıkladı. Önümüzdeki hafta 3 mimari projenin görselleri, sosyal medya ve internet sitesi üzerinden, İzmirlüer üe paylaşüacak. Pazarlama stratejisi gereği, İzmirlilerin tercihine göre seçilen projenin hangisi olduğu, 2017 yılında gerçekleştirilecek lansmanda açıklanacak. 

Projeye verilecek 'ad' konusunda da İzmirlilerden öneri beklediklerini vurgulayan Sancak, "Biz şimdilik projeye Folkart  İzmir  diyoruz. Ama yeni önerilere açığız. 

Önümüzdeki hafta başlayacak seçim sürecinde, İzmirliler isim önerilerini sosyal medya ve internet sitesi üzerinden yazılı olarak bildirebilecekler. Kentin kalbinde 18 yıldır İzmirlilere mahcubiyet duygusu yaşatan Basmane Çukuru, olumsuz görüntüsüyle İzmir'e negatif bir enerji yayıyor. 

İzmirlüerin seçeceği projenin Avrupa'nın en önemli, dünyanın ilk yirmi projesi arasına girmesini hedefliyoruz" dedi. 

İzmir'de simge yapı olacak İzmir için simge olabilecek, yeşil özellikli bir eseri hayata geçireceklerini anlatan Sancak, "İzmirlilerin beğenisine sunacağımız 3 proje de başlı başına önemli birer sanat eseri özelliği taşıyor. 

Mimari projelerin seçiminde, 'bütünlüklü sanatsal bir yaklaşımı' önemsiyoruz. Bu proje tek başına Folkart'ı simgelemiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi de Avrupa'nın en modern hizmet binasıyla, bu projede yer alıyor. Proje bütününde TMSF'ye ödeyeceğimiz 80 müyon dolar üe birlikte, kamu yararına 240 müyon dolarlık bir artı değer yaratmış oluyoruz" diye konuştu. Sancak, "Ağırlıklı konut ve ofis konumlanmasının öne çıkacağı; kamusal alanlara geçiş özelliği taşıyan; dinlence, marka yeme-içme, butik bir çarşı üe yeşü özelliklerin ağırlık kazanacağı karma kullanımlı bu eser, şehrimize çok büyük değer katacak" dedi. Arazide 18 yıl önce inşa edilen geçici duvarların zemin iyüeştirme çalışmalarıyla birlikte, yeniden yapüacağını söyleyen Sancak, hedeflerinin projeyi 2019 yüı sonunda tamamlamak olduğunu söyledi. 


Dünya