Amerikan askeri Irak'tan çıktı, sıra kentlerin imarına geldi!

Amerikan askeri Irak'tan çıktı, sıra kentlerin imarına geldi!Irak halkı, 30 Aralık 2011"e "tahliye günü" adını vererek ülke genelinde kutlama etkinlikleri düzenledi


Bağdat"tın en sıcak ve Amerikan işgaline başından beri en fazla direnen  Sünni çoğunluğa sahip olan Azamiye semtinde Amerikan askerlerinin ülkeden tamamen  çekilmesi nedeniyle kutlama yapıldı. Irak Alimleri Konseyi"nin düzenlediği etkinliğe Bağdat"ın birçok semtinden binlerce insan katıldı. Etkinlikte, Irak"ın bütünlüğünün korunması ve  ülkenin imarı için çağrı yapıldı. Konuşmacılar, ülkenin ıslahının ancak ulusal  birlik ve barışçı bir yaşamla sağlanabileceğine dikkati çekti.

Irak Alimleri Konsey Başkan Yardımcısı Dr. Munir El Ubeydi, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, 'Tahliye günü olarak adlandırdığımız bu günde Amerikan  güçlerinin Irak"ı tamamen terk etmesi sebebiyle bu kutlamaları yaptık. Bağdat"ın  birçok yerinden gelen insanlar, Kazımiye (şžii semt) semtinden heyetler  sevincimize ortak oldu. Bütün acılara ve yaralara rağmen biz toplandık. Ülkeyi  yıkan ve yüzbinlerce insanımızın ölümüne sebep olan işgalden kurtulmanın  sevincini dile getirdik. Önümüzdeki günlerde halk arasında yakınlaşma ve  bütünleşmenin sağlanmasını temenni ederiz' dedi.

Bu arada, etkinlikte üzerinde 'Irak aşiretleri, işgalcinin varlığını  sarstı', 'İşgalcilerin tahliyesi baharın başlangıcıdır', 'Amerikan güçlerinin  tahliyesi, Irak halkının birlik günüdür'   ifadelerinin bulunduğu döviz ve  pankartlar taşındı

Halkın 'Tahliye' ve Irak hükümetinin 'Vefa' olarak adlandırdığı gün  dolayısıyla Bağdat ve ülkenin diğer şehirlerinde yapılan kutlama etkinliklerinin  bugün de süreceği belirtildi.

AA