Anadolu Kulübü 84 yaşında!

Anadolu Kulübü 84 yaşında!

TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin henüz 3'üncü yaşında olduğu yıllar... Mustafa Kemal, genç Cumhuriyet'in yüreği ve beyni olarak Anadolu'nun odağındaki bir taşra kasabasını, Ankara'yı düşünmüşBu taşra kasabasından pırıl pırıl bir başkent yapacaktı. Anadolu Kulübü, işte bu yıllarda Atatürk'ün yönergesiyle, toplumsal gelişmeye katkıda bulunması için, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde 31 Ekim 1926 yılında; o günün Bakanlar Kurulu tarafından kuruldu. Yönetim Kurulu'nu da yine o günün Bakanlar Kurulu oluşturdu: Atatürk'ün silah arkadaşı Başbakan İsmet İnönü Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Amaç, Ankara'da oturan Türk ve yabancı üyelerine buluşup görüşme imkânı sağlamaktı.

Kulübün adının "Anadolu" olması tesadüf değildi. Atatürk'ün dilinde "Anadolu" sözcüğünün derin bir anlamı ve değeri vardı. Anadolu, O'nun dilinde "Bütün Türkiye" demekti.
Anadolu Kulübü'nün Atatürk'ün direktifi ile kurulup, yaşatıldığının bir başka açık kanıtı da, yıllarca hükümetlerden resmen yardım görmüş olması ve bina kirasının devlet bütçesinden ödenmiş bulunmasıdır, öyle ki, Anadolu Kulübü'nün internet sitesinde bu fark şu cümlelerle özetleniyor: "Anadolu Kulübü
Hükümet ve Meclisle yakın ilgisi nedeniyle devlet hazinesinden yardım almıştır."

İÇERİ ALINMADI
Atatürk lise yıllarında öğrenci iken bugünkü Anadolu Kulübü'nün İstanbul Şubesi'nin yerinde olan The Bringhipo Yacht Club isimli sosyal tesislere gelmiş ve üye olmaması nedeni ile içeri alınmamıştı... Yıl 1928... Aradan yıllar geçmiş liseli Mustafa artık "Türklerin Ata"sı olmuştu. Atatürk Sarayburnu Parkı'ndaki genel bir eğlencede, uzun yıllardır düşü olan harf devrimi konusundaki düşüncelerini toplumuna açıklayıp, uyarıcı konuşmalar yaptık¬tan sonra Büyükada'ya gelmiş ve Yat Kulübü'ndeki bir eğlenceye katılmıştı. Bu ziyaretten bir yıl sonra Yat Kulübü'nün tüzüğüne Büyükada'da gezinti ve sosyal ilişki araçlarını sağlamak ve artırmaktır maddesi eklendi... 1937 yılında da Anadolu Kulübü'nün Büyükada Şubesi'ne dönüştü..
Anadolu Kulübü, Atatürk'ün isteğiyl 31 Ekim1926'da Ankara'da kuruldu. Atatürk'ün silah arkadaşı Başbakan İsmet İnönü Yönetim Kurulu Başkanı oldu
Ümran Avcı/Habertürk