Anadolu Ulu Camii, İstanbul'un en büyük camilerinde olacak!

Anadolu Ulu Camii, İstanbul'un en büyük camilerinde olacak! Anadolu Ulu Camii, İstanbul'un en büyük camilerinde olacak!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İstanbul-Ataşehir'de yapımına başlanan Anadolu Ulu Camii hızla yükseliyor. Ataşehir'de bulunan TOKİ konutlarına komşu cami, İstanbul'un en büyük camilerinden birisi olacak

Büyüklüğü ve bünyesindeki birimlerle 21. yüzyılın ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanan Ataşehir Anadolu Ulu Camii yüzde 45 seviyesine geldi. Ataşehir Anadolu Ulu Cami; Osmanlı Türk mimari üslûbunda, gelenekten geleceğe uzanan ve gelenekle teknolojiyi bütünleştiren, bugünün inşaat teknolojisi ile Klasik Türk Mimari üslûbunu buluşturan bir yapı olarak tasarlandı. 70 metre yüksekliğinde olan camide, 3 şerefeli 4 minare yer alacak. Anadolu Ulu Camii, çok amaçlı konferans salonu, eğitim birimleri, otoparkı, 4 adete 10 ve 15 kişilik asansörü ile günün şartlarına göre tasarlanmış mimari yapısıyla muhteşem bir esere olarak yükseliyor. Anadolu Ulu Camii, Süleymaniye ve Selimiye camileri ile başlatılan cami mimarisinin en önemli mimari eserlerinden birisi olacak.

TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar döneminde yapımına başlanan cami, İstanbul 1. ve 2. Çevre Yolu'nun Ataşehir Kavşağı'nda bulunan TOKİ-Ataşehir Konutları'nın yanında yer alıyor. 12 bin 500 kişilik kapasiteye sahip olan caminin 2011'in sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Toplam 7 bin metrekare alana sahip olan caminin 3 bin 500 metrekaresi avlu, 3 bin 500 metrekaresi ise cami olarak tasarlandı. Caminin toplam inşaat alanı 3 bodrum katıyla birlikte 25 bin metrekareyi buluyor.

Altıgen şemalı, merkezi kubbe etrafında altı yarım kubbeli olan cami, bu yönüyle Mimar Sinan eseri olan Edirne Üç Şerefeli Cami ile Beşiktaş Sinan Paşa Camii'nin çizgilerini taşıyacak. Nisbet, ahenk ve uyumu temin için, tasarım ve ölçülendirmede metrik sistem yerine Türk Mimari ölçü birimi olan "arşın"ın kullanıldığı Anadolu Ulu Camii, 50 dönümlük park alanı ile de günün ihtiyaçlarına cevap veriyor.
Zaman