Ankara Defterdarlığı 44 emlak satacak

Ankara Defterdarlığı 44 emlak satacakAnkara Defterdarlığı, Hazine'ye ait 44 adet taşınmazı satışa çıkaracak.
Defterdarlıktan yapılan açıklamaya göre, Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu uyarınca satılmak üzere Hazineye intikal eden, Tunus Caddesinde yer alan ve imar planında konut alanı olarak ayrılan taşınmazın ihalesi, tahmini 4 milyon 520 bin YTL bedel üzerinden yapılacak.


Defterdarlık, Çankaya, Yenimahalle, Keçiören ve Mamak ilçelerinde bulunan toplam 44 adet gayrimenkulün açık artırma usulüyle satışı, 5 adet taşınmazın da kiralama ihalesini gerçekleştirecek.


44 adet taşınmazın toplam tahmini bedeli ise 11 milyon 714 bin 100 YTL olarak belirlendi. Tunus Caddesindeki binanın dışında, konut alanı olarak ayrılan 41 adet taşınmazın tahmini bedeli 6 milyon 520 bin 100 YTL, ticaret alanı olarak ayrılan 2 adet taşınmazın tahmini bedeli de 674 bin YTL olarak hesaplandı.


-İHALE, 14 ŞUBATTA-


Söz konusu taşınmazların 14 Şubat 2008 tarihinde açık teklif usulüne göre, Defterdarlık hizmet binasındaki ihale salonunda ayrı ayrı ihaleleri yapılacak.


Satışa sunulan taşınmazlardan Tunus Caddesindeki kargir apartman dışında kalan diğerleri için peşin ödeme yapılabileceği gibi talep üzerine mücavir alan içinde 5 bin YTL üzeri ve mücavir alan dışında bin YTL üzerine olması halinde dörtte 1'i peşin olarak ödendikten sonra, geriye kalan bedele yüzde 9 (aylık 0,75) kanunu faiz uygulanmak suretiyle, en fazla 24 ay içinde 8 eşit taksitle de ödeme imkanı da bulunacak.


Satışı yapılan taşınmazların satış ve devir işlemleri ile bu işlemler esnasında düzenlenen belgeler, resim ve harçlardan, KDV'den müstesna olacak.Satışı yapılan taşınmazlar satış tarihinden itibaren 5 yıl süreyle emlak vergisine tabi tutulmayacak.


Taşınmazların şartnameleri, Milli Emlak Dairesi Başkanlığı Ulus Emlak Müdürlüğü İhale Servisinde mesai saatleri içinde görülebilecek.