Ankara Dikmen Vadisi'nde boş gecekonduların yıkımına başlanıyor!

Ankara Dikmen Vadisi'nde boş gecekonduların yıkımına başlanıyor!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde boş evlerin yıkımına bugünden itibaren başlıyor.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, hak sahibi ve gecekondu sahipleri ile 3 yıl önce sözleşme imzaladıklarını ve evlerini boşalttıklarını, boşaltılan bu evleri de orayı terk etmeyen kişilere kiraya verdiklerini söyledi. Evlerini boşaltan hak sahiplerinin kendilerini mahkemeye vermeye başladığını belirten Gökçek, okulların tatil olması ile söz konusu bölgenin tamamını bir gün içerisinde yıkacaklarını açıkladı. Gökçek, “Ondan sonra gelseler de artık ne enkaz bedeli verme durumumuz var ne de bir anlaşma yapma hakkımız var. Bu onlara basit geliyor ama bu işin dönüşü yok. Bu hafta içerisinde zaten onlar istese de istemese de boş evleri yıkmaya başlayarak, kararlılığımızı göstereceğiz” dedi.

8 bin kişi evine kavuşuyor
Başkent’i havaalanı yolu üzerindeki çarpık yapılaşmadan kurtaracak,  TOKİ  ve  Ankara  Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kura aşamasına gelindi. 20-24 Ocak tarihlerinde Ankara Spor Salonu (Arena) yapılacak kura çekilişiyle hak sahiplerinin konutları belirlenecek. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin birinci etabı olan projede 8 bin konut bulunuyor. 80 metre kare net kullanım alanına sahip olan konutlar 3+1, 100 ve 120 metre kare net kullanım alanına sahip olan konutlar ise 4+1 oda planına sahip. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakından takip ettiği proje tamamlandığında çarpık yapılardan kurtarılacak havaalanı yolu civarı başlı başına bir cazibe merkezi olacak.

Adil KÜÇÜK/Türkiye