Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinde son durum ne?

 Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinde son durum ne?Temeli 2013'te atılan Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projesinin yüzde 43'ünün bitirildiği duyuruldu. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da "Altyapı yapım çalışmalarında yüzde 43.44 fiziksel ilerleme sağlanmıştır" dedi.


Temeli 2013'te atılan Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projesinin yüzde 43'ünün bitirildiği duyuruldu. Sözcü Gazetesi'nden Veli Toprak'ın haberine göre; temelinin atılmasının üstünden 7 sene geçen ve bu sürede de 7 bakan değişikliği olduğunu dile getiren CHP  İzmir  Milletvekili Atila Sertel, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinde son durum ne?

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TBMM KİT Komisyonu üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Sertel'in, Ankara-İzmir hızlı tren projesiyle ilgili açıklamalarını şu şekilde yanıtladı:

“Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinde; Banaz-Eşme, Uşak (Eşme)-Manisa (Salihli), Salihli-Manisa kesimlerinde altyapı yapım çalışmaları devam etmektedir. Altyapı yapım çalışmalarında yüzde 43.44 fiziksel ilerleme sağlanmıştır.  Kalan altyapı ve elektromekanik yapım işleri AYGM yatırım programında yer almakta olup, dış finansmanla yürütülmesi için 6 Ekim 2020 tarihinde AYGM'ce ihalesi yapılmış olup, sözleşme imzalanmıştır.”

 Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinde son durum ne?

NE ZAMAN BİTECEK

Sertel, projenin ne zaman tamamlanacağı konusuna ilişkin TCDD Genel Müdürü'nün bilgi paylaşmadığını dile getirerek, “Projenin temeli 2013 yılında atıldı, 2020 yılında biteceği açıklandı ama öğreniyoruz ki; şimdiye kadar ancak yüzde 43.44'ü bitirilebilmiş. Üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen yarısı dahi bitirilemedi. Ne zaman açılacağı da meçhul. Bu hızla giderse bize binmek nasip olmayacak sanırım. Ömür bitiyor, yol bitmiyor ama bu yol hiç bitmeyecek gibi duruyor” diye konuştu.

 Ankara-İzmir Hızlı Tren projesinde son durum ne?

Tünellerde çalışma sürüyor

Projenin 74 kilometre uzunluğundaki Eşme-Salihli kesimi altyapı yapım işinde yüzde 44.83 ilerleme sağlandığına vurgu yapan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Bu kesimde toplam uzunluğu 22.7 km olan 25 adet tünel ve toplam uzunluğu 4.6 km olan 21 adet viyadük yapılacaktır. 25 tünelde yüzde 23.9 fiziki ilerleme sağlanmıştır. 5 tünelde yüzde 100 imalat tamamlanmış; 7 tünelde çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı projesinde sona gelindi!