20 / 08 / 2022

Ankara Kızılcahamam'da yanan iş yerleri yeniden inşa edilecek!

Ankara Kızılcahamam'da yanan iş yerleri yeniden inşa edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ankara Kızılcahamam'da iş yerlerinin hasar gördüğü yangınla ilgili açıklama yaptı...Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sabah saatlerinde çıkan yangın sebebiyle iş yerlerinde hasar meydana gelen Kasaplar Çarşısı'nda incelemede bulunmak için Kızılcahamam'a geldi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, olaya ilişkin gelişmeleri masaya yatırmak üzere Kızılcahamam Belediyesinde gerçekleştirilen toplantıya katılan Kurum, Kaymakam ve Belediye Başkanı ile diğer yetkililerden çalışmalara ilişkin önemli bilgiler aldı.

Daha sonra olayın yaşandığı Kasaplar Çarşısı'na geçen Kurum, yanan iş yerlerinde incelemeler yaptı. Esnafı ziyaret ederek "Geçmiş olsun" dileklerini ileten Bakan Kurum vatandaşın taleplerini dinledi.

Ankara Kızılcahamam da yanan iş yerleri yeniden inşa edilecek!

- "15 iş yeri tamamen yandı"

Alandaki incelemelerden sonra basın mensuplarına açıklamalar yapan Murat Kurum, Kasaplar Çarşısı'nda saat 05.00 civarında henüz belirlenemeyen bir sebeple çıkan yangında 15 iş yerinin tamamen yanarak hasar gördüğünü belirtti.

Bakan Murat Kurum, enkaz kaldırma çalışmalarının başlatıldığını dile getirerek, herhangi bir vatandaşın can kaybına ya da yaralanmasına sebep olmayacak biçimde ekiplerin olaya müdahil olduklarını söyledi.

Olay sebebiyle esnafın maddi zarara uğradığını, bu nedenle hasar tespit çalışmalarının da yapıldığını dile getiren Bakan Murat Kurum, en kısa zamanda vatandaşın yaralarının sarılacağını belirtti.

Ankara Kızılcahamam da yanan iş yerleri yeniden inşa edilecek!

- Esnafa 3 milyon 300 bin lira yardım verilecek

Murat Kurum açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Sayın Cumhurbaşkanımızın tüm Kızılcahamam'ıza, hemşehrilerimize geçmiş olsun dilekleri var. Yapılması gereken tüm işlerin yapılması talimatını bizlere verdiler. Bu çerçevede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 300 bin lira, İçişleri Bakanlığımızdan 1 milyon lira, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 2 milyon lira desteğimizi esnafımıza vereceğiz. Esnafımızın gerek zarar ziyan noktasında gerek bu süreçten sonraki kira yardımı, taşınma yardımı noktasında süreci birlikte yürüteceğiz. Buraya da inşallah Kızılcahamam'a yakışır bir şekilde yeni iş yerlerimizi yapacağız. İnşa sürecini Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız yapacak. Tüm süreçleri vatandaşımızla, Belediyemizle yürüteceğiz. İnşallah daha yeni, güzel, sağlam iş yerlerimizi en geç yıl sonuna kadar vatandaşımıza, Kızılcahamam'a kazandırmış olacağız."

Yeni inşa edilecek iş yerlerinin altına otopark yapmayı planladıklarını dile getiren Kurum, "Yapılan hasar tespit doğrultusunda zarar ziyanla ilgili yarından itibaren Kaymakamlığımız nezdinde esnafımızın hesaplarına ücretleri yatırılacak. Belli oranda esnafımıza bu desteklerimizi yapacağız." diye konuştu.

Murat Kurum, ayrıca kira ve taşınma konusunda esnafa gerekli desteğin de verileceğini belirtti.

Bu tür kazaların tekrarlanmaması temennisinde bulunan Murat Kurum, Elazığ, Malatya,  İzmir  ve Giresun'da yaşanan afetler sonrası yaraların sarılması konusunda yapılan çalışmaların aynısının Kızılcahamam'da da yapılacağını söyledi.

 

Kızılcahamam Tüneli açılıyor!