Ankara-Konya YHT inşaatını kimler üstlendi?

Ankara-Konya YHT inşaatını kimler üstlendi?Sözcü Gazetesi köşe yazarı Çiğdem Toker bugünkü köşesinde Ankara-Konya YHT inşaatını kaleme aldı.


Sözcü Gazetesi köşe yazarı Çiğdem Toker bugünkü köşesinde Ankara-Konya YHT inşaatını kaleme aldı.

İşte Çiğdem Toker'in 'Ankara-Konya YHT’yi kimler yaptı?' başlıklı yazısı...

Ankara-Konya YHT (Yüksek Hızlı Tren) hattındaki seferler aşırı yağış sonrası meydana gelen sel nedeniyle iptal edildi. Tren hattında menfezlerin taştığı rayların altındaki alanların boşalttığı görüldü.

TCDD Ankara-Konya hattının kapanmasına yönelik açıklama yaptı. Açıklamada bakım ve onarım ekibinin inceleme yapıp önlem alınacağı belirtildi. Orada ne olduğu ile ilgili henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Şu anda herkes Ankara-Konya tren hattı projesini kimin üstlendiğini merak ediyor. 

Projenin ana yüklenicisi Yapı Merkezi. (Şirket; garantili Avrasya Tüneli ile inşaatı devam eden garantili Çanakkale Köprüsü'nün müteahhidi. Şirket projedeki üstyapının inşaatını üstlendi.

Projenin kapsamı neler?

Yapı Merkezi projenin  tüm hat üstyapısı, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon ve merkezî kontrol sistemlerinin tasarım, üretim, montaj, işletmeye alma ve personel eğitim hizmetlerini üstlendi.

Hat üstyapısı: (balast altı ve balast tabakaları, travers, ray, makas vb.) Yapım ve işletmeye alma işleri.

Elektrifikasyon: (transformatör merkezleri, katener sistemi, uzaktan kumanda merkezi) Tasarım, üretim, montaj ve işletmeye alma işleri.

Sinyalizasyon: Tasarım, üretim, montaj ve işletmeye alma işleri.

Telekomünikasyon: (gsm-r sistemi, transmisyon sistemi, fiber optik ve haberleşme kablo altyapısı, telefon-anons-yolcu bilgilendirme sistemleri) Tasarım, üretim, montaj ve işletmeye alma işleri.

Ankara-Konya YHT inşaatını kimler üstlendi?

Altyapı işleri Öztaş İnşaat'tan

Ankara-Konya YHT hattının altyapı işlerini ise Öztaş İnşaat gerçekleştirdi. Şirketin kendi web sitesinle sorumlulukları da şu şekilde tanımlandı:

İşveren: TCDD

Konum: Konya

Ankara-Konya YHT inşaatını kimler üstlendi?

Proje Tanımı:

250 kilometre yüksek hızlı demiryolu altyapı inşaatı.

Proje kapsamında tamamlanan işler:

15.6 milyon metreküp kazı

5.9 milyon metreküp dolgu

17 adet üst geçit

25 adet alt geçit

52 adet menfez

1 adet köprü

1.485 metre tünel

18 bin 472 metre telçit

Türkiye'de hızlı tren yatırımları hız kesmiyor!