Ankara-Niğde Otoyolu'ndan Kayseri'ye bağlantı yapılması önerisi TBMM'de!

Ankara-Niğde Otoyolu'ndan Kayseri'ye bağlantı yapılması önerisi TBMM'de!Ankara-Niğde Otoyolu'ndan Kayseri'ye bağlantı yapılması önerisi meclis gündemine taşındı. MHP'li Ersoy, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...


MHP Kayseri Milletvekili Mustafa Baki Ersoy, Ankara-Niğde Otoyolu'ndan Kayseri'ye bağlantı yapılması önerisine ilişkin soru önergesi hazırladı. Ersoy, sorusunun Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

MHP'li Ersoy, ''Kayseri, bilinen 6 bin yıllık tarihi ile Anadolu'daki en eski ticaret merkezlerinden biridir. Şehrin ilk kurulduğu Kültepe Kaniş Karum'da yapılan kazılardan da anlaşılacağı üzere Kayseri, Anadolu'daki ticaret yollarının en önemli uğrak ve kavşak noktalarındandır. Tarihi İpek yolu başta olmak üzere, güney, doğu, kuzey hatta batıdan gelen hemen her ticaret yolu mutlaka Kayseri'ye uğramaktadır. Kayseri Cumhuriyet döneminin de önemli sanayi ve ticaret şehirlerinden biridir. Şehir aynı zamanda komşuları olan Malatya bağlantılı doğu, Kahramanmaraş ve  Adana  bağlantılı güney illerimiz başta olmak üzere çevresindeki diğer komşu illerimizin de önemli uğrak noktalarındandır. Ülkemiz mevcut karayolları ağına bakıldığında bu rahatlıkla görülecektir. Bu manadan olmak üzere kısa süre önce Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ulaşıma açılan “Ankara-Niğde Otoyolu’na, Nevşehir’in Acıgöl ilçesi yakınlarından bir sapakla yaklaşık 100 Km'lik bağlantının yapılması hem tarihi, hem ticari hem de mevcut otoyolun ‘Yap-İşlet-Devret modeli ile inşası nedeniyle daha rantabl olacaktır'' diye konuştu.

MHP Kayseri Milletvekili Mustafa Baki Ersoy'un soruları:
1) Tarih boyunca ülkemizin önemli tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayi merkezlerinden biri 
olan Kayseri'ye Ankara-Niğde Otoyolu Acıgöl Kavşağı'ndan Kayseri'ye 100 Km kadar bir bağlantı yapılması için Bakanlığınız uhdesinde bir çalışma yapılmakta mıdır? 
2) Ankara- Niğde otoyolunun “Yap-İşlet-Devret” metodu ile yapılması nedeniyle, Kayseri merkez, hinterlantındaki komşu iller ve bu illerin doğu, güney ve kuzey bağlantıları nedeniyle 100 Km'lik bir otoyol bağlantısı ekonomik olarak yeni yapılan ve “Akıllı Yol” olarak takdim edilen bu projenin daha rantabl olmasını sağlamaz mıdır? 
3) Erciyes projesi ile son yıllarda turizmde de hareketlilik yaşayan Kayseri'ye yapılacak böyle 
bir otoban bağlantısı, Nevşehir’in Ürgüp, Göreme, Mustafa Kemal Paşa gibi turizm bölgelerince de kullanılacağı için ciddi bir ekonomik girdi sağlamayacak mıdır?