Ankara-Sivas YHT'de sona yaklaşılıyor!

Ankara-Sivas YHT'de sona yaklaşılıyor! Ankara-Sivas YHT'de sona yaklaşılıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Turhan, "Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattında çalışmalar planladığımız şekilde devam ediyor. Önümüzdeki Ramazan Bayramı'ndan önce hattı hizmete almayı planlıyoruz. Çalışmalarımızda bir sorun, sıkıntı görünmüyor" dedi...Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sivas-Ankara kara yolunun Köklüce mevkisindeki yüksek hızlı tren şantiyesinde firma yetkilileriyle bir araya geldi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bakan Mehmet Turhan, Ankara-Sivas YHT Hattı Projesi hakkında yetkililerden bilgi aldıklarını söyledi. Turhan, sözlerine şu şekilde devam etti;

"Hedefimiz Ankara'yı Sivas'a YHT ile bağlamak. Ankara-Sivas YHT hattı çalışmaları planladığımız şekilde devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da kamuoyuna açıkladığı gibi önümüzdeki Ramazan Bayramı'ndan önce hattı hizmete almayı planlıyoruz. Çalışmalarımızda bir sorun, sıkıntı görünmüyor"

Turhan, hükümetin hızlı tren ve yüksek hızlı trenle ilgili çalışmalara özel önem verdiğini söylerek, Ankara-İzmir, Bursa-Osmaneli, Mersin-Gaziantep, Karaman-Yenice hattında da çalışmaların devam ettiğini belirtti. 

Bakan Turhan, proje çalışmaları devam eden hatlarla ilgili ise şunları söyledi;

"Sivas-Malatya-Elazığ hattı, Antep-Urfa-Diyarbakır hattı, Eskişehir-Afyonkarahisar-Antalya hattı proje çalışmalarımız da devam etmektedir. İlave olarak Samsun-Kırıkkale, Kırıkkale-Aksaray-Konya ve Konya-Antalya hattındaki proje çalışmalarımızı da yürütmekteyiz. Önümüzdeki dönemde proje çalışmaları tamamlandıktan sonra bu şehirlerimizi de hızlı trenle buluşturmuş olacağız. Bunun yanında geçen ay temelini attığımız İstanbul-Kapıkule, Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattında da Çerkezköy-Kapıkule arasında çalışmalara başladık. Halkalı-Çerkezköy arasını ve Adapazarı-Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçerek Çerkezköy'e bağlayacak hattı da önümüzdeki günlerde projeleri tamamlanıp ihaleye çıkaracağımız hatlar olarak söyleyebiliriz"