Ankara’daki Cumhuriyet Kulesi yeniden ihaleye çıkıyor! 

Ankara’daki Cumhuriyet Kulesi yeniden ihaleye çıkıyor!  Ankara’daki Cumhuriyet Kulesi yeniden ihaleye çıkıyor! 

2003 yılında yapımına başlanan ve yüzde 40’ı tamamlanabilen Ankara’daki Cumhuriyet Kulesi için yeniden ihale yapılacak. Melih Gökçek döneminde inşaatı durdurulan Cumhuriyet Kulesi  Ankara  Keçiören Belediyesi tarafından yeniden kulenin yüksekliği arttırarak ihaleye çıkıyor. 

Birgün Gazetesi'nden İsmail Arı'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2003 yılında temeli atılan Keçiören'deki Cumhuriyet Kulesi, 17 milyon TL harcanmasına rağmen tamamlanamadı. Yüzde 40' tamamlanan kulenin ruhsatı 2009 yılında iptal edilmişti. Danıştay 6’ncı Dairesi, kulenin ruhsat iptali kararını, ‘imara aykırı’ olduğu gerekçesiyle onayladı.

31 Mart seçimlerinde yeniden Keçiören Belediye Başkanı olan Altınok ,2003 yılında kendi belediye başkanlığı döneminde yapımına başlanan Cumhuriyet Kulesi’nin tamamlanması için ilerleyen günlerde yeniden ihale yapılacağını açıkladı. 2009 yılında Gökçek’in açtırdığı dava ile 144 metrede yarım kalan kulenin 166 metre olması planlanmıştı. AKP’li Altınok 16 yıldır inşaat halinde olan kulenin planlanandan 20 metre daha yüksek olacağını ve 186 metrede tamamlanacağını söyledi.

İnşaat planın dışına çıkmamalı 

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdoğan Balcıoğlu, “Mimari proje hazırlanırken teknik açıdan birçok hesap yapılır. Planın dışında bir yüksekliğe çıkılması teknik açıdan hata olur. Mimari projede deprem, rüzgar, statik ve devrilme riski gibi birçok hesap yapılır. Bu hesaplar planlanan yüksekliğe göre yapılır. Planlanan yüksekliğin dışına çıkılmamalıdır” dedi.