Antalya Demre'deki Myra Antik Kenti'nde restorasyon!

Antalya Demre'deki Myra Antik Kenti'nde restorasyon!

Antalyanın Demre ilçesindeki Likya Uygarlığının en büyük kentlerinden biri olan Myra Antik Kentinde üç yıldır devam eden kazılarda ortaya çıkarılan antik tiyatroya ait dev granit sütunlar restore ediliyor


Myra-Andriake Kazıları Başkanı Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazı çalışmaları kapsamında Likyanın en büyük ve görkemli tiyatrolarından Myra Antik Kenti Amfitiyatrosunda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Tiyatronun sahne binasından yıkılmış binlerce blokun parçalarının bulunması, tanımlaması, tasnifi ve birleştirilmesini yaptıklarını belirten Çevik, bu çalışmalar kapsamında sahne binasının birinci katına ait 6 metre boyundaki granit sütunların da birleştirildiğini kaydetti.

Şu ana kadar 13 sütunun restorasyonunu yaptıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Çevik, "22 sütunu bulacak bir çalışma bu. Bu anıtsal tiyatronun mimari elemanlarını sağlıklı hale getirerek önümüzdeki yıl başlayacağımız restorasyon çalışmasının hazırlığını yapmış oluyoruz. İstiyoruz ki bu görkemli tiyatro eski görkemli günlerine bir an önce kavuşsun. Bölgenin modern kültür dünyasına da eski zamanlarda olduğu gibi büyük katkı versin" dedi.

Çevik, sütunların her birinin 14 ton ağırlığında olduğunu, reçine ve fiber bar ile birleştirilen sütunları şu anda yatık vaziyette tuttuklarını bildirdi. Granit sütunların restorasyonunun 1,5 ay süreceğini belirten Prof. Dr. Nevzat Çevik, "Sütun başları takıldıktan sonra sütunlar, tiyatronun sahne binasında yapılacak kazının ardından, eski yerlerine yerleştirilecek" dedi.

AA