Antalya Kırcami’de tapu zamanı!

Antalya Kırcami’de tapu zamanı! Antalya Kırcami’de tapu zamanı!

Antalya Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, 10 mahalleyi kapsayan Kırcami bölgesinin imar planlarına ilişkin düzenlenen bilgilendirme toplantısında “Şunu çok net söyleyeyim, 1/1000’lik plan ve 18 uygulamasını yapan biziz. Ve artık tapularınızı almanızın önünde hiçbir engel yok” dedi.

Antalya Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, 10 mahalleyi kapsayan Kırcami bölgesinin imar planlarına ilişkin düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Uysal, “Şunu çok net söyleyeyim, 1/1000’lik plan ve 18 uygulamasını yapan biziz. Ve artık tapularınızı almanızın önünde hiçbir engel yok” ifadelerini kullandı.

Muratpaşa Belediyesi'nde yer alan habere göre, Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami, Tarım mahallelerinin tamamı ile Fener ve Çağlayan mahallelerinin bir kısmını içeren Kırcami bölgesi imar planları hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. Toplantıda, Zümrütova Muhtarı Şevket Saraç başta olmak üzere bölgeden kalabalık bir grupla belediyede biraya geldi. 

''Sözümüzü tuttuk''

Yaklaşık 1481 futbol sahası büyüklüğündeki Kırcami bölgesinin 40 yıla dayanan imar plan sürecinin son 5 yılında son derece kararlı adımlar attıklarını söyleyen Başkan Uysal, “2 Nisan 2014’te mazbatamızı alarak resmen göreve başladık. 2 Mayıs’ta Kırcami’nin bin ölçekli taslak imar planlarını tamamlayarak kamuoyunda tartışmaya açtık. Çünkü sizlere verdiğimiz bir söz vardı” diye konuştu. 

1/1000'lik plan

Planlama sürecinin inisiyatif alınarak bu aşamaya getirildiğini söyleyen Başkan Uysal, “Burada size şunu çok net söyleyeyim, 1/1000’lik plan ve 18 uygulamasını yapan biziz. Burada başka bir ‘yapan’ kurum yok. Onaylayan kurum var. Teşekkür ederiz, onaylandı. Ama planı yapanla ilgili bir tartışma yok. ‘Planı o yaptı bu yaptı’ diye değişik bir durum yok. Kimse bunu iddia da edemez. Yanından da geçemez. 1/1000’lik plan ve 18 uygulamasını noktasına, virgülüne kadar yapan kurum Muratpaşa Belediyesi’dir” dedi.

Milletin hukukuna riayet edildi

Kırcami’de 1/1000’lik plan ve 18 uygulamasının her aşamasının bir sarraf titizliğinde Muratpaşa Belediyesi tarafından hazırlandığını söyleyen Başkan Uysal, “Bu kadar hassas ve değerli bir konuda kimseye güvenemezdik. Belediyemiz bünyesindeki gencecik plancı arkadaşlar için yukarıda bir oda oluşturduk. Tamamen yalıtılmış, kimsenin girişi çıkışı olmayan bir ortamda çok hassas bir şekilde çalıştılar” diye konuştu.  Belediye yetkililerinin dahi planları askı sürecinde görebildiğini belirten Başkan Uysal, “Kimseye müdahale şansı tanınmamıştır. Milletin hukukuna riayet edilmiştir” açıklamasında bulundu.

''Tapularınızı alabilirsiniz''

Kırcami’nin yaklaşık 13 bin kadastro parselinden oluşan işlem dosyasının tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesi için Kadastro Müdürlüğü’ne gönderildiğini söyleyen Başkan Uysal, artık Kırcami’de artık tapu sürecinin başlayacağını müjdeledi. 

Uysal, ''Yolumuz açık olsun. Tapularınızı almanızın önünde engel yok. Gerçekten çok mücadele ettik. 5 yıl zorlu ve yoğun geçti. Bundan sonra geri dönüşü yok, Allah’ın izniyle. Evet bir mahkeme süreci devam ediyor ancak çok kötümser olmaya gerek yok. Mahkeme lehimize biter. Velev ki, aleyhimize bitti. Gider 25 bin ve 5 binlik plan değişikliklerini Büyükşehir Belediyesi’ne teklif ederiz. Bizim parselasyon planlarını da bozamadan düzeltilmesini isteriz. Bu süreci de böyle atlatırız. En kötü ihtimal bu olur. Biraz oyalanabilir ama geri dönüşü olmaz” açıklamasında bulundu.
 

pus