Antalya'ya 9 yeni müze geliyor!

Antalya'ya 9 yeni müze geliyor!

Antalya Büyükşehir Belediyesi turizm kenti Antalya’ya 7 yeni müze kazandırmak için kolları sıvadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapacağı 2 yeni müze ile toplamda 9 yeni müze açılacak. Antalya müzeleriyle anılacak.Her yıl yerli ve yabancı 20 milyonun üzerinde turisti ağırlayan Antalya’ya yeni müzeler geliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi kısa vadede Kent Müzesi, Türk ve İslam Medeniyetleri Müzesi, Nekropol Müzesi, Evrenseki Yörük Müzesi, Sinema Müzesi, orta vadede Doğa Tarihi Müzesi, Doğa Temalı Eğlence Merkezi oluşturacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise Etnografya Müzesi ve Mevlevihane’yi Antalya’ya kazandıracak, Antalya Müzesi’nin yenilenmesini sağlayacak. 

ANTALYA KENT MÜZESİ

Antalya Kent Müzesi, Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konseyi'ne bağlı olarak çalışacak. Türkiye’nin en iddialı Kent Müzesi Projesi büyük bir kültür, sanat, rekreasyon ve yeşil alan projesi olarak Antalya’ya ve turizme canlılık kazandıracak. Tarihi Belediye Binası, şu anki Fen İşleri, Çevre Sağlığı binaları, Kapalı Spor Salonu, yıkımına başlanan Atatürk Stadyumu alanı, Bülent Ecevit Kültür Merkezi ve Karaalioğlu Parkı, Antalya Kent Müzesi alanını oluşturacak. Bu yapılarda Karain’den Günümüze Antalya ve Antalyalılar, Çağlar Boyunca Aile ve Evlilik, Antalya’da Mutfak Kültürü, Antalya’nın Doğası, Antalya’nın Yönetimi ve Belediye temalı sergiler yer alacak. Antalya Kent Müzesi sadece sürekli ve geçici sergileriyle değil, yayınları, konferansları, konserleri, kursları, gezileri, yerel yemeklerin sunulacağı lokantası, yörenin halk sanatı ürünlerini ve başlıca tarihi eserlerinin replikalarının yer alacağı hediyelik eşya mağazalarıyla da zengin bir yelpaze sunacak. 

TÜRK VE İSLAM MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Antalya Ulu Camii Külliyesi içinde yer alacak müzede Türk ve İslam Medeniyetlerine ait sanat eserler ve bilimsel çalışmalar, modern sergicilik anlayışı ile sunulacak. Ulu Cami Külliyesi, yüzyıllarca Antalya'ya hizmet vermesi öngörülen değerli bir eser olarak şekillendiriliyor. Cami külliyesi bir yaşam ve cazibe merkezi olarak tasarlandı. Projede 450 kişilik konferans salonu ve İslam sanatları atölyeleri de bulunacak. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, 3 bin metrekarelik kapalı sergi alanına sahip olacak. Müze binası geleneksel mimari ile modern mimari harmanlanarak tasarlandı. 

NEKROPOL MÜZESİ

Doğu Garajı olarak bilinen bölgede ortaya çıkan ve Hellenistik ve Roma dönemlerinde kullanıldığı anlaşılan Nekropol alanında bilimsel kazı çalışmaları tamamlandı. Antalya'nın tarihi açısından oldukça önemli olan Nekropol alanı ziyaretçilerin gezebileceği bir biçimde koruma altına alınarak müzeye dönüştürülecek. Böylelikle hem Antalya'nın en eski arkeolojik kalıntıları hem de antik dönem ölü kültürü ziyaretçiler tarafından izlenebilecek.  

YÖRÜK MÜZESİ

Ülkemizin ve Antalya’nın önemli kültürel değerleri olan Yörük kültürünün, o kültüre ait objeler ve eserlerle tanıtılacağı müze Manavgat- Evrenseki'de açılacak. Bu kapsamda, göç, Yörük mutfağı, sosyal yaşam, giyim kuşam, hayvancılık, tarımsal üretim gibi temalar müzede yaşatılmaya çalışılacak. 

DOĞA TARİHİ (YAŞAM BİLİMLERİ) MÜZESİ

Kepez-Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında planlanan Doğa Tarihi (Yaşam Bilimleri) Müzesi'nde, bölgeye özgü türler öncelikli olmak üzere, fauna ve flora örnekleri sergilenecek. Halkımızın biyoçeşitlilik ve doğa koruma konularında bilinçlenmesi sağlanacak ve araştırmacılar için de fırsat oluşturulacak. 

DOĞA TEMALI EĞLENCE MERKEZİ

Antalya'da bir ihtiyaca cevap vermek üzere hazırlanacak bu merkeze yine Kepez Santral mahallesindeki müzeler alanında yer verilecek. Doğa Tarihi Müzesi ile yan yana bulunacak bu merkez, dijital teknolojinin aktif olarak kullanıldığı, katılımcılarına keyifli vakit geçirtecek ve bilgiler verecek eğlenceli bir içerik ile oluşturulacak. 

SİNEMA MÜZESİ

Antalya'nın bir geleneğine dönüşmüş olan Antalya Uluslararası Film Festivali ve Antalya'nın sinema şehri olması vizyonundan yola çıkılarak, büyük ve görkemli bir sinema müzesi hayata geçirilecek. Bu müzede afişler, dekorlar, sinema ekipmanları gibi objelerin sergileneceği klasik sergi bölümü, interaktif bölümler, video gösterimleri gibi zengin bir içerik olacak.   Antalya Büyükşehir Belediyesi