Arnavutköy'de 57 arazi satışa çıktı!

Arnavutköy'de 57 arazi satışa çıktı! Arnavutköy'de 57 arazi satışa çıktı!

Arnavutköy Belediyesi, içerisinde tarla ve çayır vasfında olan imara geçmemiş birçok arazinin de bulunduğu 57 yeri satışa çıkardı. 2015 yılı Eylül toplantısında, oybirliği ile satış yetkisi alan Belediye Başkan Baltacı her şeyin normal olduğunu savundu.Arnavutköy Belediye Meclisi 2015 yılı Eylül ayı toplantısında çok tartışılacak bir karar aldı. MHP'li üyelerin hiçbirinin katılmadığı toplantıda belediyeye ait 57 taşınmaz için satış yetkisi alan Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı, alınan kararın yasal olduğunu belirterek, "Meclis toplantısına kimin katılıp katılmayacağı bizimle alakalı bir durum değil" dedi. Toplamda 365 bin 302 metrekare olan arazilerin satışının görüşüldüğü meclis toplantısına MHP'li üyelerin tamamının katılmaması dikkat çekerken; AK Partili Osman Demir, Aslı Akın ve Emrah Çeçen de manidar bir şekilde o günkü meclise katılmayan isimler arasında yer aldı.


Bölge imara açılacak mı?

Meclisten satış kararı çıkan 57 arazi içerisinde imarlı arsaların yanı sıra, tarla ve çayır vasfında olan yüzlerce dönüm arazi de bulunuyor. Satış ile birlikte Yavız Sultan Selim Köprüsü bağlantısı ve 3. havalimanı hattındaki arazilerin şahıs ve şirketlerin eline geçmesinin kolaylaşacağından endişe edilirken, arazilerin el değiştirmesinin ardından bölgenin imara açılabileceği de en çok konuşulan konular arasında. 31 üyeli Arnavutköy Belediye Meclisi'nin tek muhalefet partisi olan MHP'nin 4 meclis üyesi ve MHP'den istifa ederek bağımsız üye olan Nurullah Saçlı'nın ilçe için hayati önem taşıyan bir karar gününde toplantıya katılmaması ise kafalarda soru işareti bırakmış durumda.


İşbirliği havası hakim

Muhalefet temsilcilerinin yokluğunda meclisten alınan satış yetkisinden sonra 13, 14,15 ve 18 Nisan tarihlerinde kapalı teklif usulü artırma suretiyle yapılacak ihalelerde toplamda 43 yer satışa çıkarılacak. 13 Nisan'da 12, 14 Nisan'da 12, 15 Nisan'da 10 ve 18 Nisan'da 9 yerin ayrı ayrı ihaleleri yapılacak. Baklalı Mahallesi'nde 11 adet tarla ve çayırın satış yetkisini alan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Balaban'da 7 tarla vasıflı araziyi, Hacımaşlı'da 5'i arsa, diğerleri tarla ve çayır olmak üzere 7 araziyi de satışa çıkaracak. Karaburun, Boyalık, Tayakadın, Haraççı, Sazlıbosna, Bolluca ve Arnavutköy merkezdeki de dahil olmak üzere toplam 57 arazinin satışa çıkarılmasıyla ilgili konuşan CHP Arnavutköy İlçe Başkanı Mustafa Keskin, "Belediye Meclisi'nde partimizi temsilen bir üye olmadığı için konuya çok da vakıf değiliz. Ortada bir rant işbirliği olduğu havası hakim. Konuyu İBB Meclis gündemine taşıyacağız" açıklamasını yaptı. 


Bölge el değiştirdi

Son yıllarda konut projelerinin metropol kentin dışarısına doğru kaymasından dolayı, 3. havalimanı ve 3. köprü bağlantıları nedeniyle de cazipleşen bölgenin değer kazanması, Çatalca, Silivri ile birlikte Arnavutköy'deki arsa fiyatlarını da uçurdu. Arsa toplamalarının gittikçe arttığını ifade eden emlak sektöründeki isimler, ciddi oranda arsanın el değiştirdiğini belirtti. Belediye tarafından satışa çıkarılan arsaların metrekaresinin şimdilik 200 lira olduğunu, ileride gerçekleştirilecek yeni imar uygulamalarıyla en az 10 kat artış elde edileceğini ileri süren sektör temsilcileri, "Kamu arazileri önce yok pahasına satılacak, ardından da imar planlarıyla değişikliğe gidilerek vurgun yapılacak" yorumunu yaptı.


Arnavutköy, Göktürk ve Çatalca'nın birleştiği kavşakta yer alan Tayakadın Köyü ise emlak değeri en çok yükselen bölgeler arasında yer alıyor. 3. köprü söylentilerinin ardından Tayakadın'daki arazilerin yüzde 70'inin, Boyalık Köyü'ndeki arazilerinin yüzde 65'inin satıldığı belirtiliyor. Tayakadın Köyü Muhtarı Salim Şeker'e göre 5­7 bin TL arasında olan arazilerin metrekare fiyatı son dönemde 40­50 bin TL'ye kadar çıktı. Tayakadın'daki Kesebir Emlak'ın sahibi Metin Kesebir de, özellikle son 4­5 yıldır Tayakadın, Boyalık, Baklalı, Kemerburgaz, Göktürk, Çiftalan, Akpınar, Durusu ve Yeniköy bölgelerine yoğun ilgi gösterildiğini söyledi. Boyalık Köyü'ndeki Kule Emlak'ın sahibi İbrahim Kula ise, Türkiye'nin önde gelen firmalarının bölgelerinde arsa aldıklarını söylüyor. Kula bölgeye olan ilgi nedeniyle Boyalık'ta arsa ve tarla fiyatlarının giderek yükseldiğini ifade ediyor.Gazetem İstanbul