Arsa emlak vergisi 2. taksiti 2017!

Arsa emlak vergisi 2. taksiti 2017!Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm arsa ve araziler emlak vergisi konusuna giriyor. Arsalar için ilk taksit ödemeleri en son 31 Mayıs'ta gerçekleşti. Peki, arsa emlak vergisi 2. taksiti 2017 ne zaman?


1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm arsa ve araziler emlak vergisi konusuna giriyor. Arsa ve arazileri olan kimseler her sene emlak vergisi ödemek ile mükellef oluyor.


Vergi senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Arsa sahipleri ilk taksit ödemelerini Mart, Nisan ve Mayıs ayları içerisinde ödedi. Peki, arsa emlak vergisi 2. taksiti 2017 ne zaman? 


Arsalar için ikinci taksit ödemeleri Kasım ayı içerisinde ödenecek.


ARSA EMLAK VERGİSİ ORANLARI 

Normal yörelerde Binde 3 

Büyükşehirde Binde 6


ARSA EMLAK VERGİSİ HESAPLAMA ÖRNEĞİ 

Kayıtlı değeri üzerinden yeniden değerleme oranı (yüzde 3,83) üzerinden yapılan hesap ile bir arsanın yeni değerinin 23 bin TL olduğunu düşünelim. Bu arsa normal yöredeyse, 69 lira vergi ödemesi yapılıyor. Eğer büyükşehirdeyse 138 lira vergi ödeniyor. Arsanin değeri 200 bin TL ise, normal yörede 600 lira, büyükşehirde 1.200 lira emlak vergisi için ödeniyor. Emlak vergisi için ödemeler ilçe belediyesine yapılıyor. E-belediye sisteminin olması halinde ödeme belediyeye gitmeden internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com