Arsa emlak vergisi 2. taksiti!

Arsa emlak vergisi 2. taksiti!1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince, arsa, arazi, mesken ve işyeri gibi taşınmaz mallar emlak vergisine tabi tutuluyor. Vergi, iki taksitte ödeniyor. Peki, arsa emlak vergisi 2. taksiti ne zaman ödenir?


Arsa emlak vergisi 2. taksiti!

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince, arsa, arazi, mesken ve işyeri gibi taşınmaz mallar emlak vergisine tabi tutuluyor. Bu vergi her sene gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor.


Senede 2 eşit taksit halinde belediyeye ödenen emlak vergisi oranları taşınmaz malın niteliğine göre değişkenlik gösteriyor. Büyükşehirdeki arsa sahipleri vergisi yüzde 100 zamlı olarak ödüyor.


Emlak vergisi oranlarına göre, büyükşehir sınırları içerisinde yer alan bir arsanın emlak vergisi oranı binde 6 iken; büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde yer almayan bir arsanın emlak vergisi oranı ise binde 3 olarak hesaplanıyor.


Vergi ödemeleri kapsamında ilk taksitler; Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. Peki arsa emlak vergisi 2. taksiti ne zaman ödenir?


Arsa emlak vergisi 2. taksiti ödemeleri Kasım ayı itibariyle başladı. Ödemeler en son Kasım ayında yapılıyor.


Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmaz malın rayiç bedeli ile emlak vergisi oranının hesaplanması yolu ile bulunuyor.


Buna göre, 50 bin TL'lik rayiç bedele sahip bir arsanın büyükşehirde yer alması halinde ödenecek emlak vergisi bedeli: 300 TL iken;


Aynı değere sahip bir arsanın büyükşehir sınırları içerisinde yer almaması halinde ödenecek emlak vergisi bedeli ise 150 TL olarak hesaplanıyor.Emlak ve çöp vergisi ne kadar?
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com