03 / 12 / 2023

Atatürk Havalimanı'nın Yeni Havalimanı'na taşınması 45 saat sürecek!

Atatürk Havalimanı'nın Yeni Havalimanı'na taşınması 45 saat sürecek!

İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını gezen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Taşınma süreci 30 Ekim 2018 Salı günü saat 03.00’da başlayacak. 31 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 23.59’da tamamlanacaktır ve toplam 45 saat sürecektir" dedi...Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını gezerek terminal binasında yetkililerle koordinasyon toplantısı yaptı. Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı’nın boyutlarıyla kendi alanında dünyanın en büyüğü olacağını ifade ederek, projenin açılışına 81 gün kaldığını hatırlattı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk fazını 29 Ekim 2018'de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle açmayı planladıklarını anlatan Turhan, projede şunları söyledi; "Projede yüzde 95 oranında gerçekleşme sağlandı. Projemizin yatırım maliyeti 10 milyar 247 milyon avro. Bu proje yap-işlet-devret yöntemiyle yapılıyor. Kamu kaynağı kullanmadan, yatırımcısının finansmanını sağlayıp inşa ettiği ve işletme süresi dahilinde hazinemize 22 milyar 152 milyon avro işletme gelirinden pay verecektir. 

Atatürk Havalimanı nın Yeni Havalimanı na taşınması 45 saat sürecek!

Bu projenin yapıldığı alan bildiğiniz gibi daha önce maden sahası olarak kullanılmış, birçok maden çukurundan, gölcüklerinden ibaretti. 75 milyon metrekare alanın ıslah edilerek böyle güzel bir hizmeti meydana getirdik, bu proje kapsamında. Bu alan 15 bin futbol sahası büyüklüğünde.”

“Yeni havalimanı en büyük hub’lardan biri olacak”

Turhan, havalimanının 225 bin kişiye iş imkanı sunacağını ifade etti ve oluşan katma değerden 1,5 milyondan fazla insanın yararlanacağını söyledi.

Turhan, inşaat aşamasında yaklaşık 32 bin çalışanı bulunduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; "Burada 300’den fazla destinasyonla ki bunların 250’si dış hat, 50’si iç hat. Yeni havalimanı en büyük hub’lardan biri olacak. Yeni Havalimanı 6 adet bağımsız pist ile yine 200 futbol sahası büyüklüğünde bir terminalden oluşuyor. 114 uçak aynı anda terminale yanaşabilecek, 143 köprü uçaklara hizmet verecek" Terminalin 7 giriş kapısı bulunduğunu aktaran Turhan, ticaretin Asya-Pasifik Bölgesi’ne kaymasıyla İstanbul Yeni Havalimanı’nı kargoda da güç kazanacağını söyledi.

"İstanbul Yeni Havalimanı’nın kodu IST olarak tespit edildi"

Bakan Turhan, kargo hizmeti verecek alanın 240 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen 1 milyon 400 bin metrekare büyüklüğünde olduğunu söyledi. Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı'nın kargo kapasitesinin yıllık 5,5 milyon ton seviyesinde olacağını söyledi. Turhan, "Açıldığı ilk yıl 1 milyon tondan fazla kargo işlemi yapılabilecek." dedi.

Turhan şunları söyledi:

"29 Ekim 2018 tarihinde açacağımız Faz 1, 1 milyon 400 bin metrekarelik ana terminal binası, 2 pist, hava trafik kontrol merkezi ve destek binalarından oluşuyor. Hava trafik kontrol kulesi 5 bin metrekare alanda ve 90 metre yüksekliğinde… Yıllık yolcu kapasitesi 29 Ekim’de açacağımız Faz 1’de 90 milyon yolcu/yıl. Tüm fazlar tamamlandığında ise 200 milyon yolcu/yıla artırılabilir bir kapasitede olacak.

Yolcu biniş köprü sayısı da 143 adet. Dünya havacılık otoriteleri ve merkezlerine İstanbul Yeni Havalimanı’nın 29 Ekim 2018 tarihinde açılacağı duyurulmuştur. Açılış sonrasında İstanbul Yeni Havalimanı’nın kodu IST olarak tespit edildi."

"42 kilometre uzunluğunda bagaj sistemi hizmet verecek"

Turhan, Atatürk Havalimanı ve İstanbul Yeni Havalimanı arasındaki kapasite farkını şu sözlerle anlattı; "Atatürk Havalimanı’nda saatlik pist kapasitesi 35 iniş, 35 kalkış İstanbul Yeni Havalimanı’nda Faz 1 devreye alındığında saatte 40 iniş 40 kalkış yapılabilecek. Açılışın 16 ay sonrasında devreye girecek 3. tam bağımsız pist ile birlikte saatlik kapasiteyi 60 iniş, 60 kalkışa çıkaracağız. Birinci etabın tamamlanmasının ardından 2. etap yapılmaya başlanacak. 

Yıllık yolcu sayısı 80 milyona ulaştığında 3. etap, 110 milyona ulaştığındaysa 4. etabın yapımına başlayacağız. Airbus A380 ve Boeing 747-8 gibi süper jumbo kategorisindeki uçaklar yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek. Türkiye’ye operasyon yapamayan havayolu şirketleri artık uçuş yapabilecekler. Saatte 30 bin bagaj işleme kabiliyeti olan 42 kilometre uzunluğunda bagaj sistemi hizmet verecek."

"Taşınma toplam 45 saat sürecek"

Turhan, temin edilen seyr-ü sefer sistem ve cihazlarının montaj ve kalibrasyon testlerinin 15 Ağustos’a kadar tamamlanacağını açıkladı. 

Turhan, havalimanının bilet gişeleri, bagaj sistemleri, güvenlik ve gerekli olan diğer insan kaynaklarının da sağlanacağını ifade etti. Turhan, şunları kaydetti:

"Seyahat edecek misafirlerimizin konforunu sağlamak, herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için gerekli olan tüm çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. Atatürk Havalimanı’nın yeni havalimanına taşınma süreciyle ilgili olarak yapacağımız çalışmalar şöyle. Atatürk havalimanı’nda yerleşik bulunan paydaşların İstanbul Yeni Havalimanı’na zamanında ve sorunsuz bir şekilde taşınması amacıyla Eylül 2016’dan itibaren 13 adet farklı komisyon ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü koordinesinde tüm paydaşlarla çalışmalar yürütülmektedir.

Bugüne kadar 65’ten fazla toplantı yapıldı. Taşınma süreci 30 Ekim 2018 Salı günü saat 03.00’da başlayacak. 31 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 23.59’da tamamlanacaktır ve toplam 45 saat sürecektir."

Taşınma esnasında 70 iniş-kalkış yapılacak


Bakan Turhan, havalimanının taşınmasında güzergahının Yeşilköy-Mahmutbey-Odayeri Otoyolu güzergahının kullanılacağını söyledi. Turhan, toplam 14 bin 139 ekipmanın 3 bölümde taşınacağı bilgisini verdi. 

Turhan şu bilgileri verdi:

"Öncelikle üssü Atatürk Havalimanı’nda olmayan havayolları ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının operasyonlarını durdurarak İstanbul Yeni Havalimanı yerleşkesine taşınması 30 Ekim 2018 ve 31 Ekim 2018 23.59 saatleri arasında gerçekleşmiş olacaktır. Birinci aşamada Türk Hava Yolları (THY) dışındaki Atatürk Havalimanı üssü olan havalimanları ve bunlara hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının operasyonlarını durdurarak İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınması yapılacaktır. Bu süre 30 Ekim 2018 saat 19’da başlayacak, 31 Ekim 2018 saat 18.59’da tamamlanmış olacaktır.

İkinci aşamada THY ve TGS yer hizmetleri firmamızın taşınması amacıyla 12 saatlik periyodlar Atatürk Havalimanı’nda tüm operasyonların durdurulması, İstanbul Yeni Havalimanı’ndan operasyonların gerçekleştirilmesi işlemi yapılacaktır. BU da 31 Ekim 2018 saat 02.00 ile 13.59 saatleri arasında gerçekleştirilecektir."

Taşınma boyunca Atatürk Havalimanı ve İstanbul Yeni Havalimanı hava sahasının müşterek kapasiteyle 35 iniş 35 kalkış olmak üzere toplam 70 uçuş yapılacağını söyleyen Turhan, yeni havalimanında deneme uçuşları hariç herhangi bir uçuşun yapılmayacağını kaydetti.

"Atatürk Havalimanı’ndaki 660 adet taksisi bulunan taksi kooperatifi burada hizmet vermeye başlayacak"

İstanbul Yeni Havalimanı'nda günlük yaklaşık 250 bin yolcu hareketi beklendiğini ifade eden Turhan, bu kapsamda Havataş hava servis düzenlemelerinin de devam edeceğini söyledi.

İBB'nin 124 bagajlı lüks transit araç ihalesi yapacağını söyleyen Turhan, bu araçlarla 19 ayrı güzergahtan hizmet vermeyi planladığını belirtti.

Turhan, "Ticari taksi konusunda görevli şirketle gerekli anlaşmalar sağlanmış ve Atatürk Havalimanı’ndaki 660 adet taksisi bulunan taksi kooperatifi burada hizmet vermeye başlayacak. Bunların yetmemesi durumunda kademeli olarak 800 ve bin taksiye kadar çıkacak, gerektiğinde bu sayı artırılacaktır. Yapılan istatistik çalışmalarına göre, bugün Atatürk Havalimanı’ndaki yolcu hareketlerinin yüzde 40’ı özel araçlarla ulaşmaktadır. HAVATAŞ, HAVAŞ servis düzenlemeleri çalışmaları da yine devam ediyor. bagajsız seyahat eden kesime yönelik 36 İETT otobüsü hizmet verecek. Bu yolla da günde 15 bin yolcunun havalimanına taşınması mümkün olacak." açıklamasında bulundu. 

Turhan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sayede İstanbul Yeni Havalimanı yılda 33 milyon 200 bin lira tasarruf ettirecek. Terminal yağmur suyu, geri dönüştürerek kendi ihtiyaçları için kullanacak şekilde dizayn edildi. Bu da 1,5 milyon metreküp yıl su tasarrufuna ve bir yılda 5 bin 500 hanenin su kullanımına denk bir suyun tasarrufu anlamına geliyor.

Enerji verimliliği çalışmaları sonucunda ise bir yılda 19 bin hanenin enerji tüketimine ve yılda 30 bin 700 ton karbondioksit emisyon eşdeğerine denk bir tasarruf elde edilmesi öngörülmektedir"

Geri Dön