AVM'lerde kiracı lehine döviz kuru sabitleniyor!

AVM'lerde kiracı lehine döviz kuru sabitleniyor! AVM'lerde kiracı lehine döviz kuru sabitleniyor!

Kuru sabitleyen alışveriş merkezi sayısının gittikçe arttığı şu günlerde, AVM kuru dolarda 1.65 TL oldu
Dövizin yukarı yönlü hareketine müdahaleler beklenen ölçüde etkili olmazken, alışveriş merkezleri, kiracıların artan maliyetini aşağı çekebilmek için kendi kurlarını oluşturdu.

Kuru sabitleyen alışveriş merkezi sayısının gittikçe arttığı şu günlerde, AVM kuru dolarda 1.65 TL, Euro"da ise 2.30 TL ortalamasında seyrediyor. Yükselen kur nedeniyle kiralarda indirim bekleyen perakendecilerin talepleri, alışveriş merkezlerini (AVM) harekete geçirdi. Birkaç ay önce tek tük gözlenen ˜kur sabitleme" uygulamaları yaygınlaşmaya başladı. Doların 1.87, Euro"nun 2.45 TL bandında seyrettiği şu günlerde, bazı AVM"ler her iki döviz cinsinde de kuru sabitleyerek kiracılarına jest yapıyor. Buna göre, AVM"lerin kuru dolarda 1.65, Euro"da 2.30 TL ortalamasında seyrediyor.

'AY SONUNU BEKLİYORUZ'
Kuru sabitleyen AVM"ler arasında Arena Park, Capacity, Kayseri Park, Pelican Mall, Sapphire, Torium ve A Plus yer alıyor. Pelican Mall"un kuru, dolarda 1.60 TL"ye kadar çektiği dikkat çekerken, Arena Park ve Kayseri Park"ta Euro 2.20 TL"ye kadar geriliyor. Capacity AVM Genel Müdürü Özcan Ekşib, bu ay doları 1.65 TL"ye sabitlediklerini belirterek, œCapacity açıldığından beri kiracımızı rahatlatmak için bu uygulamayı yapıyoruz. Bunun sebebi, ülkenin ekonomi politikası diyor. Olivium Outlet Center Genel Müdürü Aytaç Özçiçek de henüz bu tip bir uygulamaya gitmediklerini; ancak ocak ayının sonunda muhtemelen aynı yolu seçeceklerini söyledi. Özçiçek, œ2012"de tedbir almak zorunda kalacağız gibi görünüyor. Bizim için bu ayın sonundaki kur önemli. Ocak ayının son gününde gördüğümüz rakama göre, eğer artış devam ederse, daha doğrusu belli bir seviyeye gerilemezse, dolar kurunu şubat itibarıyla 1.75 TL"ye çekebiliriz diye konuşuyor.

TEMMUZDA TL'YE DÖNÜşž BEKLENİYOR!
Perakendecilerin önemli bir kısmının kesin çözüm olarak gördüğü TL cinsi kiralamaya, döviz cinsi borçlanan AVM yatırımcıları sıcak bakmasa da, Temmuz 2012"den itibaren yürürlüğe girecek yeni Borçlar Kanunu, bu anlamda milat olabilir. Yeni Borçlar Kanunu, döviz cinsi kontratlarda 5 yıl kira artışına izin vermiyor. Kimi AVM"ler bugünden TL cinsi kiralamayı seçiyor. Bunlar arasında, Brandium Ataşehir, Olimpa ve Deposite yer alıyor.

Habertürk