AVM'lerde kiralar düşüyor mu?

AVM'lerde kiralar düşüyor mu? AVM'lerde kiralar düşüyor mu?

Kiralardaki düşüşe rağmen ekonomik durgunluk, ofis yatırımlarını da etkiledi. İstanbul’da yatırımı biten ofislerin yüzde 24.98’i henüz kiracı bulamadı. Alışveriş merkezlerinde ise kiralar düştü...

Seçim belirsizliği, dövizdeki dalgalanma ve ekonomik kriz nedeniyle yatırımcılar bekleme moduna geçerken, iş merkezleri yeni kiracı da bulamıyor. Sözcü gazetesinden Sayime Başçı'nın haberine göre, döviz kurlarında devam eden dalgalanmalar ofis kiralama ve yatırımlar üzerindeki etkisini sürdürürken, yeni ofis alanlarının da devreye girmesi ile beraber gayrimenkullerde genel olarak, boşluk oranı 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 24.98'e yükseldi. Bu veriler her 4 ofisten birinin kiracı bulamadığını gösteriyor. 2019'un ilk çeyreğinde İstanbul'da, metrekare bazında yapılan kiralamaların, yüzde 61.78'i Anadolu Yakası'nda, yüzde 25.73'ü merkezi iş alanlarında gerçekleşti. Merkezi iş alanları dışında Avrupa Yakası'nda gerçekleşen kira sözleşmelerinin yüzde 12.49'unu oluştururken, bu oran bir önceki çeyreğe göre de düşüş gösterdi. Talepteki düşüşe bağlı olarak özellikle ofis bölgesi olarak bilinen Maslak-Levent hattında da yüzde 24'lere varan düşüşler görüldü.

KİRACI KÂRLI ÇIKACAK

Cushman&Wakefield'in hazırladığı ‘Ofis Pazarlarına Bakış' raporuna göre ekonomideki daralma ile döviz kurlarının kiralama çalışmaları üzerinde etkili olduğunu ortaya koydu. Raporda yer alan “Ekonomideki sıkışık görünüm ve artan satılık gayrimenkuller ile birlikte özellikle mart sonunda gerçekleşen seçimlerden sonra, yatırım faaliyetleri ivme kazanmayı sürdürecektir. Kısa vadede fiyatların ise alıcı beklentilerine yaklaşması bekleniyor. Ek olarak kiracı lehine ortamın orta ve uzun vadede devam edeceği tahmin ediliyor” ifadeleri ile gelecek dönemlerde de kira düşüşlerinin yaşanabileceğine dikkat çekildi.

AVM KİRALARI DÜŞÜYOR

Geçen sene konkordato ve döviz kiraları ile gündemde uzun bir süre kalan perakende sektöründe ise AVM sayısında yaşanan artış, kiralarda ise düşüş yaşandı. Hazırlanan rapora göre döviz kurunda süren dalgalanmalar ve yüksek enflasyon sebebiyle, 2019 yılının ilk çeyreğinde kullanıcı talebi genel olarak düşük seyrederken Praktiker, Collezione, Gloria Jeans ve Hacı Sayid gibi markaların konkordato talepleri ile Türkiye'den çekilen firmalar da sektördeki genel durumu etkiledi. Bu dönemde yıllık kiralar, İstanbul'da yüzde 23.5, İzmir'de yüzde 25, Ankara'da ise yüzde 18.2 düşüş gösterdi.

Fırsatçı yatırımcı hareketlendirecek


Cushman&Wakefield'ın hazırladığı rapora göre dikkat çeken bir başka gelişme ise sanayi ve lojistik yatırımlarında yaşandı. Raporda yer alan“Talebinin bu çeyrekte de görüldüğü gibi fırsatçı alıcılar tarafından ivmelendirileceği öngörülmektedir. Bunun yanı sıra, büyük ölçekli yabancı lojistik firmaları yatırım rotalarını Türkiye'ye çevirmeye başlamıştır. Yılın ilk yabancı lojistik yatırımı olarak gösterilen İsviçreli lojistik şirketin Avrupa'da açtığı ilk ofisin Türkiye'de olması gösterilebilir” tespiti ile bu alanda yatırımların devam edeceğine işaret edildi.

İstanbul’da 151.9 bin metrekare yeni ofis alanı pazara girdi!