AVM’lerden döviz kararına tepki!

AVM’lerden döviz kararına tepki! AVM’lerden döviz kararına tepki!

AVM ile yapılan sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, 30 gün içerisinde Türk lirası olarak yeniden belirlenecek. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü bu kararın Türk bankalarını sıkıntıya sokabileceğini söyledi

Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içerisinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü bu kararın bakanlık tarafından daha detaylı incelenebileceğini aksi takdirde AVM’lerin bankalara olan 15 milyar dolarlık borçlarını ödeyemeceği söyledi.

KİRALAR GÜNLÜK KURDAN BELİRLENİR


Ayrıca yeni sözleşmelerin TL'ye dönülmesi halinde Belgü AVM’lerin günlük kurdan fiyatlarını belirleyeceğini belirtti. Belgü, “Belgü AVM’lerin bankalara 15 milyar dolar borcu var. Türk Lirası dönülürse her AVM kirasını günlük kurdan belirler. Aksi taktirde sektör sıkıntıya girebilir.” diye konuştu.

PROBLEMLER YAŞANIR


Belgü bakanlığının bu konuya ilerleyen günlerde daha detaylı bir açıklama getireceğini söyledi. Belgü, “Resmi Gazete’de karar yayınlandı. Ancak daha detayları belli değil. Şuan bunların konuşmak için çok erken. Eğer tamamen TL’ye dönülürse problemler yaşanır.” diye konuştu.

Sözcü gazetesi yayınlanan kararı parekendecilere de sordu, konuyu araştırıp en yakın zamanda bilgi vereceklerini söylediler.

Hulusi Belgü'nün basın açıklaması 

Her fırsatta vurguladığımız üzere öncelikle belirtmek isteriz ki; alışveriş merkezi yatırımcıları olarak her zaman milletimiz, devletimiz ve milli para birimimiz ‘Türk Lirası’nın yanındayız.

Geçtiğimiz günlerde T.C. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamalarda alışveriş merkezlerinde kiralamalarda Türk Lirası’na geçiş için adım atılmış, konunun detayları üzerinde çalışıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

Açıklamalar sonrası AYD olarak gündemimizdeki ilk konu; 15 milyar dolar üzerinde kredi borcu olan, bu borcunu günlük kurdan bankalara ödeyen, şimdiye kadar çeşitli sebeplerle kira ciro oranlarında problem yaşayan perakendecilerimize zararı göze alıp gerek kur sabitleyerek gerekse indiririm yaparak destek olan AVM yatırımcılarımızın süreci hasarsız bir şekilde geçirmesi olmuştur.

AYD olarak her zaman bir çözüm önerisi olarak sunduğumuz Kira Garanti Fonu konusunun da Bakanlığımızın gündeminde olması bizim için olumlu bir gelişmedir… Döviz cinsinden kararlaştırılmış mevcut sözleşmelerin 30 gün içinde TL’ye geçeceği açıklaması yapılmış fakat bu geçişte hangi kur oranının esas alınacağı konusunda henüz bir bilgi paylaşılmamıştır. Bu noktada döviz cinsinden olan kredi borcunu, günlük kur oranından bankalara ödeyen yatırımcılarımızın haklarının korunacağına olan inancımızı hala koruduğumuzu belirtmek isteriz. Çalışmalarının hala devam ettiği bu süreci bizler de yakından takip ediyor; nihai kararların perakende sektörümüzün gelişimini sürdürmesine olanak sağlayacağına inanıyoruz.


Gayrimenkul satışına ve kiralamaya döviz yasağı!