25 / 05 / 2022

Gökçeada Yıldızkoy'daki yapılaşma kararına tepki!

Gökçeada Yıldızkoy'daki yapılaşma kararına tepki!

Gökçeada Belediye Meclisi, Balıkesir-Çanakkale bölgesi Çevre Düzeni Planı doğrultusunda Uygulama İmar Planı’na onay verdi. Çevrecilerden ve siyasi isimlerden yapılaşma kararına tepki geldi.Gökçeada Belediye Meclisi, Balıkesir-Çanakkale bölgesi Çevre Düzeni Planı doğrultusunda Uygulama İmar Planı’na onay verdi. Bu kararla beraber gözler Sualtı Deniz Parkı’nında bulunduğu Yıldızkoy’a döndü. 

Gazete Duvar'dan Seçkin Sağlam'ın haberine göre; her türlü su ürünü avcılığının yasaklandığı bölgenin geleceği, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararına bağlı. Canlı habitatı açısından zengin olan bölge, Uygulama İmar Planı devreye alınırsa imara açılma tehlikesiyle karşılaşacak.

CHP Gökçeada İlçe Başkanı İsmail Öztürk, Yıldızkoy’un 288 dönüm büyüklüğünde alana sahip olduğunu belirterek, bu doğal alanın betona teslim edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Bölgenin aynı zamanda, “2. Derecede Arkeolojik SİT” alanı olduğun altını çizen Öztürk, “Türkiye’nin İlk ve tek Sualtı Milli Parkı içerisinde yer alan Yıldızkoy’un imara açılmasını kabul etmiyor ve doğru bulmuyoruz. 288 dönümlük bu bölgenin imara açılmasının adaya ve bölgeye yapılan bir ihanet olarak görüyoruz. Birkaç arazi sahiplerinin rantı uğruna burası betona teslim edilmemeli. Bu bölgenin SİT alanı olması nedeniyle yapılaşmanın olamayacağını düşünüyoruz. Alana yapılacak olan konut, işyeri ve diğer donatılarla orası betona boğulacaktır. Bu alanın imara açılması Gökçeada’da var olan altyapı sorununu daha da artıracak, ayrıca Gökçeada’da zaten bir arıtma sisteminin olmayışı da düşünülürse çevre açısından büyük handikap oluşturacaktır” şeklinde konuştu.

Gökçeada Yıldızkoy daki yapılaşma kararına tepki!

Öztürk, çevre örgütlerini ve duyarlı vatandaşları Gökçeada ile dayanışmaya çağırarak, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, belediye meclis kararını kabul etmemesinin sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. Öztürk, “Yapılaşma kararının iptal edilmesi için tüm sivil toplum kurum ve kuruluşlarını işbirliğine ve güç birliğine çağırıyoruz. Ülkemiz bir hukuk devletidir. Bu sorunun çözümü için gerekli girişimlerde bulunulmalıdır. Bu konuda biz CHP olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Bu planla ilgili nihai karar mercii Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’dur. Bu kurulun kararı kabul etmemesi yönünde halkımızı duyarlı olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz. Yıldızkoy’daki imar kararı halkın yararına bir karar değildir. Bu planın iptali, ancak halkın kendi meselelerine sahip çıkması ve direnişiyle mümkündür” ifadelerini kullandı.

Gökçeada'daki Yıldız Koy'un imara açılmasına tepki!