AVM'ye doyan yatırımcı ofis projelerine soyundu

AVM'ye doyan yatırımcı ofis projelerine soyundu AVM'ye doyan yatırımcı ofis projelerine soyundu

İstanbul'da AVM'lerin doyuma ulaşması yatırımcıları kârlı olacağını düşündükleri ofis piyasasına yöneltti.

Tekfen, Zorlu, Rönesans, Eroğlu, Anel Grup ofis yapıyor..

Geçtiğimiz yıllarda yatırımcılar arasındaki alışveriş merkezi trendi artık ofis yatırımlarına döndü. AVM'lerin İstanbul'da doyuma ulaşmasıyla birlikte yatırımcılar bu yıl ve önümüzdeki yıllarda daha karlı olacak ofis yatırımlarına yöneldi. Ofis pazarı hakkında araştırma ve danışmanlık hizmeti veren Colliers International Türkiye Yönetici Ortağı Kerim Cin, "2001 krizinden önce İstanbul piyasasında 60- 80 bin m2 arası A sınıfı ofis alanı kiralanıyordu. Bu rakam 2004'ten sonra yatırımcıların AVM'lere ağırlık vermesi ile azalmıştı.Şimdi AVM'lerin satüre olmasıyla yatırımcılar tekrar ofis yatırımına döndüler" diye konuştu.

TALEP KRİZE RAĞMEN CANLI
Cin, yatırımcıların bu alana yönelmesinin nedeninin krize rağmen ofis piyasasındaki talebin hala canlı olması olarak açıkladı. Cin, 2001 krizi döneminde ofis ihtiyacı talebinin ertelenmesine karşı bu yıl ofis talebi ve arzının etkilenmediğini kaydetti. Ofis piyasasının en canlı ve fiyatların en yüksek olduğu yer hâlâ Levent bölgesi. Yeni yatırımların da bu bölgede devam ediyor. Eczacıbaşı Levent'te bir ofis projesine başladı. Soyak'ın da yakın bir zamanda Levent'teki ofis projesine başlaması bekleniyor. Tekfen-OZ Levent, Kâğıthane ve İzmir'de üç ayrı ofis projesine başlıyor.

NİTELİKLİ OFİS İHTİYACI
Cin, büyüyen şirketlerin Anadolu yakasını tercih ettiklerini söylüyor. Eroğlu Yapı CEO'su Ramadan Kumova "Ofis piyasasının gün geçtikçe değer kazandığını öngörerek bu alanda yatırım yapmaya karar verdik. Arazi ve iş geliştirme çalışmalarımızı hızlandırdık" dedi. AVM yatırımlarıyla dikkat çeken Rönesans İnşaat ise Kozyatağı'nda Marriott Otel'in hemen yanında Anadolu Yakası'nın 150 metre ile en yüksek iş bloğu olacak bir ofis yatırımına başlıyor. Rönesans İnşaat Finans Müdürü Zafer Baysal ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özgümüş, Anadolu Yakası'ndaki nitelikli ofis ihtiyacı ve Ataşehir'in finans merkezi olması ile birlikte bölgede artacak talebi öngörerek yatırıma başladıklarını kaydetti.

Neden ofis yatırımını seçiyorlar?

* AVM'lerin özellikle İstanbul'da doyuna ulaşması ile birlikte ofis projeleri daha kârlı yatırımlar haline geldi

* Levent'te 40 dolarlara kadar çıkan ofis kiraları Levent-Büyükdere Caddesi üzerindeki yatırımları cazip kılıyor

* Ümraniye ve Kozyatağı'nda kiralar 18-20 dolarlarda olsa da finans merkezinin Ataşehir'e taşınacak olması nedeniyle talep artıyor.

* Cin'e göre AVM'lere harcanan emek ve para şimdi ofislere harcanıyor. Eskiden ofislerde mimariye önem verilmezken şimdi tasarım ve yeşil binalar yatırımlarda ön planda.

Ümraniye'de arz artıyor

Eroğlu Yapı

* Ümraniye'de ilk etabı 2009 sonunda planlanması beklenen Akkom Ofis projesi 90 bin metrekare kiralanabilir alana sahip. 5 farklı iş kulesinden oluşacak proje kapsamındaki binalardan biri şimdiden Albaraka Türk Genel Müdürlük binası olarak kiralandı.

* Önümüzdeki dönemde biri Anadolu diğeri Avrupa yakasında iki yeni yatırıma daha başlamayı planlıyor.

Rönesans

* Kozyatağı'nda 35 kat civarında ve 150 metre uzunluğundaki ofis projesinde 37-40 bin metrekarelik kiralanabilir alan bulunacak. Projenin eylülde başlaması planlanıyor.

Anel

* Ümraniye'de iki blokta ve 12 kattan oluşan 13 bin metrakare kiralama alanına sahip ofis projesinin yatırım tutarı 75 milyon TL.

Eczacıbaşı

* Levent'te ofis projesine başlayacak. Ancak detayları henüz paylaşılmadı.

Soyak

* Soyak İnşaat, Levent'te bir ofis projesine başlayacak.

Eria Pramerica

* Kağıthane ve Maslak''ta iki ofis projesine başlamayı planlıyor. Ancak projeler halen tasarım aşamasında.

Tekfen
* Nisan da başlayacak Levent Ofis Projesi ile 8 katta 8 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak

* Kâğıthane'de Park Ofis projesi 9 blokta 37 bin metrekare kiralanabilir alanı içeriyor.

* İzmir'de Rönesans ile birlikte içinde 20 bin metrekare kiralanabilir alanın olacağı A sınıfı ofis projesine 2010'da başlayacak.

Zorlu
* Karayolları arazisine yapılacak Zorlu Center projesinin yüzde 35'i konut, yüzde 30'u turizm, yüzde 15'i AVM, yüzde 10'u ofis alanı, kalan yüzde 10'u kültürel alan olacak.

* Grup ayrıca Büyükdere Caddesi üzerinde aldığı Deva fabrikası yerine de A tipi ofislerin yer aldığı halen tasarım aşamasında olan bir yatırımı yapacağını açıkladı.

Sabah

pus