30 / 03 / 2023

Ayçiçek üreticilerinden sevindiren haber! Fiyatlara nasıl yansıdı? 27 Ağustos 2022 ayçiçek yağı fiyat listesi…

Ayçiçek üreticilerinden sevindiren haber! Fiyatlara nasıl yansıdı? 27 Ağustos 2022 ayçiçek yağı fiyat listesi…

Türkiye'nin önemli ayçiçeği üretim merkezlerinden Trakya'da çiftçiler, yüksek verim elde etti. Ayçiçek yağı fiyatlarına da yansıması beklenen yüksek verim, vatandaşları sevindirdi. İşte, 27 Ağustos 2022 ayçiçek yağı fiyat listesi…Ayçiçek üreticilerinden sevindiren haber! Fiyatlara nasıl yansıdı? 27 Ağustos 2022 ayçiçek yağı fiyat listesi…

Trakya’da tarlalarda kuruyan ayçiçekleri biçerdöverlerle hasat ediliyor. Türkiye'nin ayçiçeği deposu olarak bilinen, Türkiye’nin ihtiyacı olan ayçiçeğin yaklaşık yüzde 50'sinin karşılandığı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da yapılan hasta sonrası çiftçi beklediğinden fazlasını aldı.

AA muhabirine, kentte yaklaşık 1 milyon 300 bin dekarlık alanda ayçiçeği ekimi yapıldığını söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, ayçiçeği hasadının yoğun şekilde sürdüğünü belirtti.

Arabacı, sözlerine şöyle devam etti:

"Ayçiçeği hasadı sorunsuz şekilde sürüyor. Yerine göre değişmekle birlikte dekarda 250-300 kilogram arasında verim alınıyor. Geçen senelere kıyasla güzel bir verim var. Rekoltenin yüksek olmasını bekliyoruz. Bölgede hasadın eylül ayı ortasına kadar sürmesini bekliyoruz.”

Bu yıl verimin beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini ifade eden Üretici Anıl Deniz’e ek olarak, Öner Şişli de yüksek rekolte beklediklerini söyledi.

AA’ya konuşan Çiftçi Mustafa Yıldız da "Topraklarımız verimli. Ürün güzel yetişti. Beklediğimiz verimi aldık. Ayçiçeği ekimi yaptığım tarlalarımda aldığım verim karşısında mutluyum. Tüm çiftçi arkadaşlarım için bol ve bereketli bir hasat dönemi temenni ediyorum." diyerek sevincini dile getirdi.

Haberi duyan vatandaşlar ise beklenenin üzerinde gerçekleşen hasat sonrası ayçiçek yağı fiyatlarını araştırmaya başladı.

Peki, Carrefoursa, A101, Migros ve ŞOK ayçiçek yağı ne kadar oldu? İşte 27 Ağustos 2022 fiyat listesi…
Geri Dön