13 / 08 / 2022

Ayçiçek yağı fiyatlarında sular durulmayınca Türkiye atağa geçti! Rusya'dan ayçiçek yağı gelecek! İşte fiyat listesi...

Ayçiçek yağı fiyatlarında sular durulmayınca Türkiye atağa geçti! Rusya'dan ayçiçek yağı gelecek! İşte fiyat listesi...

Türkiye'de ayçiçek yağı fiyatları haftalardır gündemden düşmedi. Fiyatlardaki artış vatandaşın endişelenmesine sebep olurken yetkililer harekete geçti. Rusya'dan yeni ayçiçek yağ ithal edilecek. Peki bu durum yağ fiyatlarını nasıl etkileyecek? İşte güncel ayçiçek yağ fiyatları!Rusya ile Ukrayna Savaş nedeniyle, Türkiye-Rusya arasında yeni gıda hattı kuruldu. Kurulan hatta ilk ithal ürün ayçiçek yağı olacak.

Palmali ve Spring Marine’nin girişimiyle Türkiye ile Rusya arasında başlangıçta 4 gemiden oluşan yeni bir konteyner hattının açılarak, başta bitkisel yağlar olmak üzere gıda ürünlerinin taşınması hedefleniyor.

Dünya Gazetesinden Barış Sedef'e konuşan Spring Marine Genel Müdürü Sabahattin Su, söz konusu hattın Nisan'ın sonuna kadar açmayı planladıklarını belirtti.

Ayçiçek yağı fiyatlarında sular durulmayınca Türkiye atağa geçti! Rusya dan ayçiçek yağı gelecek! İşte fiyat listesi...

Su, “Rusya ile Türkiye arasında 2022 Nisan sonuna kadar başlangıç olarak dört gemiden oluşan konteyner hat projemiz olacak. Birçok firmanın savaş ve riskler nedeniyle bölgeye gitme hususunda imtina etmesi bizi bu tarz bir yatırım yapmaya sevk etti. Biz de aksayan bu yapımının bir ayağını tamamlayarak iki ülke arasında başta ayçiçek olmak üzere gıda taşımaları yapacağız. Konteyner işi bizim için yeni bir iş olacak bu doğrultuda kadrolarımızı oluşturuyoruz. Şu anda gemiden çok yük var. Birçok hat Rusya’ya gitmeyi kendisine yasakladı. Bazılarına ise ABD gidilmemesi yönünde yaptırım uyguladı” diye konuştu.

Gemiler yağları taşıyacak donanımlara sahip

Atıl halde bulunan 15 geminin önemli bir kısmını tekrardan aktif hale getirdiklerini söyleyen Su, ''Tanker olarak toplamda 9 gemiyi aktif hale getireceğiz. General Polad Hashimov denizlerde de gidebilen bir nehir gemisi en önemli özelliği bitkisel yağları taşıyacak donanımlara sahip olması. Geçenlerde bu geminin kardeş gemisi ülkemize ayçiçek yağını getirdi” dedi. Peki bu gelişme ayçiçek yağı fiyatlarına nasıl yansıdı? İşte A101, Migros, TMO, Şok 31 Mart 2022 fiyat listesi...