Ayder Yaylası'na alternatif yeni yer arayışı başladı!

Ayder Yaylası'na alternatif yeni yer arayışı başladı! Ayder Yaylası'na alternatif yeni yer arayışı başladı!

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Rize'nin Ayder Yaylası için alternatif 11 yeni yer arayışı başladı. Rize Valisi Erdoğan Bektaş, 11 Ayder daha oluşturmak istediklerini söyledi.

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, '11 Ayder daha oluşturmak istediklerini açıkladı, Ayder'de anormal bir yığılma oluyor. Bu alanı çeşitlendirmemiz gerekiyor'' dedi.


Star Gazetesi'nde yer alan habere göre  Rize Valisi Erdoğan Bektaş, 11 yeni ayder yaylası projesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Doğu Karadenizde öne çıkan Ayder Yaylası ve Uzungölde anormal bir yoğunlaşma olduğunu söyleyen Vali Erdoğan Bektaş, "Bu nedenle 11 yeni Ayder daha yapmak için yola çıkıyoruz. Ayder için bütün proje örneklerine bakılınca konaklama için 3 bin 500 yatak öngörülüyor. Daha fazlası olamıyor. Bıraksak daha fazlası olacak ve Ayder daha çözümsüz bir hale gelecek. Bu şu demek oluyor bir iki nokta öne çıktı ve yoğunlaştı ve yoğunluğu kaldırmıyor. Şimdi ne yapmamız lazım? Benzer seçenekleri çoğaltarak yoğunluğu coğrafyaya dağıtmamız lazım. Bizim 11 yeni Ayder dediğimiz kavram bu. Biz bir Aydere mahkum muyuz? Başka yerimiz yok mu? Başka imkanlar oluşturulamaz mı? Bunu dağıtamaz mıyız? Buradan yola çıkarak Ayder özellikleri taşıyan 11 yeni Ayder daha tespit ettik. İlla Ayder olması gerekmiyor, göreceli değişiklikler olabilir. Bu söylemlerim ardından Kaçkarları mahvediyorlar yeni Ayderler yapacaklar denildi. Yok öyle bir şey. Ben bir otel, bir bina veya tesis yapmayacağım" dedi.


'AYDERDEKİ YANLIŞLARA DÜŞMEYECEĞİZ'

Ayder Yaylasında düşülen yanlışa düşmeyeceklerini vurgulayan Vali Bektaş, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
"Bir Çat Vadisi gündemde. Bunu gündeme ben taşımadım. Ayder Yaylasından kaçan oraya gidiyor. Ama Çat Vadisinde aynı düzensizlik neden oluşsun.  Öncelikle imar planlarını ihale ettim. Sadece plan işi için 1 milyon 600 bin lira para harcıyoruz. Türkiyede plana harcanan para istenen bir durum değildir. Ama biz bu bölgeye para harcamak zorundayız. İlgililer geçen bana geldiler baktı ortaya güzel işler çıkıyor. Biz 11 yeni Ayder dediğimiz yerlerin planlarını yapacağız. Sınırlarını belli edeceğiz. Olası müdahaleleri belli mantık dahilinde tutmaya çalışacağız. Buralardan biri de Ağaran Şelalesidir. Orda birisi bizden otel yapacağım diye ruhsat aldı ve gidip baktık ki aldığı izinle yaptığı iş başka. Durdurduk bekliyor ve düzeltecek plana uyacak. Yoksa yarın Ayderi nasıl yıkıyoruz birde Ağaranı yıkarız hesabına giremeyiz. Bunu başaramayız."
 


'KAÇAK YAPARSAN YAP GÖRÜRSEM YIKARIM DEMEYECEĞİZ'

Planlı yapılaşmanın alt yapısını yaptıklarını ifade eden Vali Bektaş, "Yoğunluğu bu atılacak adımlarla böleceğiz. Andon diye bir yerimiz var. Rizenin arkasında gizli duruyor. Andonun dağla bağlantılı yollarını ve planlarını yapıyoruz. Yarın orada biri bir otel yapacak bir tesis yapacak plan hazır. Git plan yap demeyeceğiz ya da Kaçak yaparsan yap görürsem yıkarım demeyeceğiz. Her şey plana uygun olacak Plana uygun yapacaksan yap yoksa müsaade etmem diyeceğiz. Bununla hukuki alt yapıyı hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.
 

Ayder Yaylası'nda,  TOKİ  tarafından yöre mimarisine uygun Kentsel Dönüşüm Projesi yapılacak.