16 / 08 / 2022

Aydın-Denizli otoyoluna ilişkin 6 soru TBMM'de!

Aydın-Denizli otoyoluna ilişkin 6 soru TBMM'de!

Aydın-Denizli otoyolu ihalesinin üç kez iptal edilmesi meclis gündemine taşındı. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk otoyol ihalesine ilişkin 6 soru sordu...Aydın-Denizli otoyoluna ilişkin 6 soru TBMM de!

Aydın-Denizli otoyolu ihalesinin üç kez iptal edilmesi TBMM gündeminde konu oldu. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Aydın-Denizli otoyoluna ilişkin soru önergesi hazırlayarak sorularının Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.

Öztürk önergesinde "Aydın-Denizli otoyolu projesi ihalesi bu yıl içinde 3. Kez iptal edilmiştir. Otoyolun feroje işlemleri 2008 yılında tamamlanmış olup her seçimde seçim vaadi olarak gündeme getirilmiştir. Denizli, Türkiye ihracatının %85'ten fazlasını gerçekleştiren ilk 10 şehir arasında bulunmaktadır. Başta tekstil, kablo üretimi, mermer ve madencilik olmak üzere pek çok sektörde ihracat yapan firmalarımız için nakliye büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda Aydın-İzmir otobanına bağlandığında ulaşım ve trafik büyük ölçüde rahatlayacaktır." dedi.

Kamuoyuna yansıyan haberlerde Ak Parti  İzmir  milletvekili sn. Hamza Dağ'ın "Demir fiyatları ve diğer fiyatlarda stabil olmayan süreçler yaşanıyor" ifadesinin yer aldığını hatırlatan Öztürk "Oysaki ilk ihale tarihi olan 24 Temmuz 2018'de 1 Amerikan doları 4.79 TL'dir. 2. İhale tarihi olan 15 Ağustos 2018'de 1 Amerikan doları 6.15 TL'dir 3. İhale tarihi olan 18 Eylül 2018'de 1 Amerikan doları 6.38 TL olmuştur." diyerek otoyol ihaleisne ilişkin 6 soru sordu.

Öztürk'ün soruları

1- Dördüncü ihale tarihi olan 16 Ekim 2018 tarihi için döviz kuru hakkında bir öngörünüz var mıdır?

2- 16 Ekim 2018 tarihinde 1 ABD doları kaç TL olur ise ihaleyi 4. Kez iptal etmeyeceksiniz?'

3- Bu ihalelerin gerçek iptal sebebi yatırıma ayrılan ödeneklerin bitmesi midir?

4- Bu ihalelerin gerçek iptal sebebi kamulaştırmanın bitmeyişi veya kamulaştırma bedellerinin karşılığının olmayışı mıdır?

5- Aydın-Denizli otoyolu bir proje olmak yerine milletimizin önüne her seçimde sunulan ve sonradan unutulacak bir seçim vaadi midir?

6- Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı kabinesine göreve geldikten sonraki "ilk 100 gün hedefi" düzenlenen eylem planıyla Aydın-Denizli otoban ihalesinin gerçekleşeceği açıklanmıştır. 16 Ekimde yapılacak olan ihalede ertelenirse Sayın Cumhurbaşkanının açıklamış olduğu Eylem planında ilk sapma gerçekleşecektir. Sayın Bakanın ilk 100 gün hedefinden sapıldığı taktirde Sayın Cumhurbaşkanına arz edeceği mazeret nedir?
 

Aydın-Denizli Otoyolu ihalesi 27 Kasım'a ertelendi!