09 / 02 / 2023

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ne ilişkin 6 soru mecliste!

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ne ilişkin 6 soru mecliste!

CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, İstanbul Boğazı'nın altından geçecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ne ilişkin 6 soru hazırladı. Zeybek projenin başlangıç ve bitiş tarihlerini sordu...3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ne ilişkin 6 soru mecliste!

CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, İstanbul Boğazı'nın altından geçecek bir projeyle ilgili açıklamaya ve proje maliyetine ilişkin soru önergesi hazırladı. Zeybek zorularının Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.

Zeybek önergesinde "Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, geçtiğimiz günlerde yakında İstanbul Boğazı'nın altından geçecek dev projeye başlayacaklarını belirterek "Bu projeyle dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz. Günde 6.5 milyon insanın kullanacağı, toplam 9 farklı raylı sistem ve ekspres metro ile iki kıta birbirine bağlabacak." açıklamasında bulunmuştur." dedi.

Zeybek önergesinde 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'ne ilişkin Bakan Turhan'a 6 soru sordu.

Zeybek'in soruları

1- Cumhurbaşkanı'nın kısa bir süre önce beyan ettiği, mega projelerin askıya alınacağı söylemi, Sayın Bakanîn açıkladığı yukarıda belirtilen mega projeyi kapsamamakta mıdır?

2- Adı geçen mega proje hayata geçirilecekse, Cumhurbaşkanı'nın kısa bir süre önce beyan ettiği durdurulan ya da askıya alınan mega projeler hangileridir?

3- Cumhurbaşkanı'nın ekonomik sıkıntılardan çıkış için gereken tasarruf tedbirlerini açıklamasının üzerinden çok geçmeden, Sayın Bakan'ın İstanbul için açıkladığı bu mega projenin maliyeti ve bütçeye yükü ne kadar olacaktır?

4- Hizmete giren Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı hakkında, "sadece 3 ilçeyi birbirine bağlamayacak, Üsküdar'dan Marmaray, oradan da Hacıosman metrosuna entegre olacak." açıklaması yapılan bu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının üzerinde yapılacağı belirtilen metro hattı hangi şekilde ihale edilecektir?

5- Söz konusu mega projenin başlangıç ve bitiş tarihleri nedir?

6- Söz konusu nega projenin maliyet hesabı yabancı para birimleri üzerinden mi Türk Lirası üzerinden mi yapılmıştır?


3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli yakında başlıyor!

 
Geri Dön