08 / 12 / 2023

Aydınlı Grup inşaat sektöründeki yatırımlarına devam ediyor!

Aydınlı Grup inşaat sektöründeki yatırımlarına devam ediyor!

Aydınlı Grup Üst Yöneticisi Erbey, "Aydınlı İnşaat'ın tek firma olarak yükleniciliğini üstlendiği Kozyatağı A Rezidans Projesi gibi yatırımlarımızla ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam etmek istiyoruz." diye konuştu. İki yıl önce Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesine geçen Aydınlı Grup'un 2018 performansı, 2019 hedefleri ve 2023 vizyonunun paylaşıldığı "Tedarik Zinciri Buluşmaları"nın dördüncüsü, "Sürdürülebilir Başarı İçin El Ele" mottosu ile gerçekleştirildi.

Toplantıya, TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF Fon Kurulu Üyesi Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Sarı ve Aydınlı Grup Üst Yöneticisi (CEO) Mustafa Erbey'ın yanı sıra grubun tüm tedarikçi, müşteri ve çözüm ortakları katıldı.

Toplantıda konuşan Gülal, Ocak 1017'den bu yana TMSF kayyumluğunda yönetilen Aydınlı Grup'un, hem karlılık hem de ciroda tarihinin en büyük başarısını yakaladığını söyledi.

"Yurt içi ve yurt dışında büyümeyi planlıyoruz"

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Aydınlı Grup CEO'su Mustafa Erbey, halihazırda Türkiye ve yakın coğrafyanın önemli oyuncularından biri konumunda olduklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Toplam 618 mağaza ile 2018'i kapatmaya hazırlanıyoruz. Mağazalarımızın 335'i yurt içinde, 283'ü yurt dışında faaliyet gösteriyor. 2023'te hazır giyim perakendesi alanında Türkiye ve yakın coğrafyanın en başarılı üç oyuncusundan biri olmayı hedefliyoruz. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı gibi hükümetimizin aldığı kararlara destek olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 42 yıllık Aydınlık Grubu tarihinde en yüksek ciroya eriştik. Kar marjımız 2018'de yüzde 25'e ulaştı. Grubu aldığımızda yüzde 22 seviyesindeydi. Hazır giyimde böyle bir karlılık yok."

Grubun borç durumuyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Erbey, "Aydınlı Grup'u 185 milyon avro borçla devraldık. İki yılda 50 milyon avro borç ödedik. Bu ay sonunda TMSF'nin de desteğiyle 10 milyon avro daha borç ödeyeceğiz. Böyle toplam borç oranımız 125 milyon avroya düşmüş olacak." diye konuştu.

Erbey, artan mağaza sayılarıyla da yeni istihdam olanakları yarattıklarını anlatarak, bugün 4 bin 631 kişilik istihdam sağladıklarını bildirdi.

Erbey, grubun 2023 projeksiyonundan da bahsederek, şöyle devam etti:

"Moda perakendeciliği alanında yeni başarılara imza atmak istiyoruz. Evrensel olarak kabul gören bir kurum kültürü ortaya koyarak dünya çapında örnek olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda hem perakende hem de inşaat sektöründeki yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Türkiye'nin kalkınma hedefleriyle doğru orantılı olarak ihracat oranlarımız artırmak istiyoruz. Bu doğrultuda 2023'te 5 milyar lirayı aşan bir ciro hedefimiz bulunuyor. Ayrıca ihracat hacmimizin toplam ciro içindeki payını yüzde 20'ye yükselterek 1 milyar liranın üzerine çıkarmayı planlıyoruz. Aynı büyüme hamlemizi perakende sektöründe sürdürerek mağaza sayımızı 930'a çıkarmayı hedefliyoruz. Mağazalarımızın 438'i yurt içinde, 492'si ise yurt dışında olacak." 

Erbey, hazır giyim sektöründe elde ettikleri başarıyı inşaat ve enerji sektörüne taşıyarak bu alandaki yatırımlarına devam ettiklerini söyledi. Erbey, "Yaşam alanları ve doğa ile iç içe olan sosyal imkanlarıyla fark yaratan yapımı tamamlanmış Vadi İstanbul, Vadistanbul Teras ve Vadistanbul Park, Koru Florya Yaşam ve Ticaret Merkezi, Vadipark Seyrantepe, Güneştepe İçdaş ve son olarak yapımı devam eden Aydınlı İnşaat'ın tek firma olarak yükleniciliğini üstlendiği Kozyatağı A Rezidans Projesi gibi yatırımlarımızla ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam etmek istiyoruz."  ifadelerini kullandı.

Geri Dön